NOWE

Etykiety energetyczne

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) od 1 marca 2021 roku wybrane produkty marki Kernau zyskają nowe etykiety energetyczne.

Nowe zasady to nowy, czytelniejszy przekaz dla naszych Klientów, a dla producentów sprzętów AGD i RTV, takich jak marka Kernau, motywacja do ciągłego udoskonalania swoich produktów.

Wybierz kategorię produktu i znajdź materiały dot. nowych klas energetycznych:

Klasa energetyczna to jeden z parametrów, na który najczęściej zwracamy uwagę, dokonując wyboru sprzętu AGD i RTV. Zużywające mniejsze ilości prądu sprzęty generują oszczędności w domowym budżecie, a do tego są przyjazne środowisku, dlatego przed zakupem danego urządzenia z reguły sprawdzamy jego etykietę energetyczną i charakterystyczną dla niej kolorową skalę. Ta jednak w najbliższym czasie ulegnie zmianie.

Jak wyglądać będzie nowa skala i jak odnaleźć się w nowych oznaczeniach?

Etykiety energetyczne – dlaczego są zmieniane?

Zacznijmy od tego, że pierwsze etykiety energetyczne wprowadzone zostały przez UE w latach 90 ubiegłego stulecia i dotyczyły urządzeń chłodniczych. Zauważmy jednak, że obecnie energooszczędna lodówka w klasie A+++ zużywa o ponad 80% energii mniej, niż chłodziarka wyprodukowana 25 lat temu. Rozwój nowoczesnych technologii i dążenie do obniżenia poboru prądu przez urządzenia AGD i RTV sprawił, że aktualnie większość z nich kwalifikowana jest do klas od A+ do A+++. Zdając sobie sprawę z tego, że to nie koniec producenckich starań o jeszcze bardziej energooszczędne urządzenia, Unia Europejska w 2017 roku zdecydowała o wprowadzeniu nowej skali oznaczeń, a właściwie o powrocie do tej pierwotnie obowiązującej, obejmującej oznaczenia od A do G.

Nowe zasady wyliczeń reguluje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2017/1369, które wskazuje, że od marca 2021 roku nowe etykiety pojawią się na wybranych grupach produktowych, tj.: pralkach, pralko-suszarkach, zmywarkach, chłodziarkach (w tym również chłodziarkach do wina) i telewizorach.

W II połowie 2021 roku (od 1 września) nowe etykiety otrzymają również źródła światła. Kolejne sprzęty, takie jak kuchenki, okapy, piekarniki, suszarki automatyczne będą etykietowane według nowych zasad dopiero za kilka lat.

Nowe etykiety energetyczne bez „plusów”, czyli co się zmienia?

Najważniejsza zmiana to zmiana skali efektywności energetycznej. Na nowych etykietach pojawi się sześciostopniowa skala z oznaczeniami od A do G. Znikną zatem klasy A+, A++ i A+++. Ale to nie wszystko, ponieważ obecnie uznawane za najbardziej energooszczędne urządzenia wcale z automatu nie trafią do klasy A. W założeniu klasa ta ma zostać bowiem zarezerwowana dla produktów, które w przyszłości osiągną jeszcze lepsze parametry. Oznacza to, że po przeskalowaniu urządzenia o klasie energetycznej na poziomie A+++ maksymalnie będą mogły znaleźć się w klasie B, a większość z nich trafi do klasy C.

Do tej pory na etykiecie energetycznej mogliśmy znaleźć również informację odnośnie do zużycia energii w skali roku, teraz podawana będzie ona w bardziej przejrzysty sposób, np. na cykl prania. Dodatkowo na etykietach znajdziemy nowe piktogramy, które obrazować będą parametry charakterystyczne dla danego urządzenia, np. wydajność prania, emisję hałasu (w skali od A do G, gdzie urządzenie w klasie A będzie najcichsze), zużycie wody czy pojemność. Na nowej naklejce znajdziemy także kod QR, po zeskanowaniu którego będziemy mogli zapoznać się z pełną specyfikacją sprzętu, dostępną w bazie EPREL uzupełnianą przez producentów od stycznia 2019 roku.

Co się nie zmienia?

Pamiętajmy, że o ile zmianie ulegną oznaczenia poszczególnych klas, o tyle nie zmieni się poziom wydajności poszczególnych urządzeń. Po prostu zostaną one przypisane do grup o innym oznaczeniu. Wciąż jednak będą generować oszczędności na tym samym, co dotychczas, poziomie. Sprzęty w klasie B i C będą też najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.

Etapy wdrażania nowych etykiet – harmonogram

Proces wprowadzania nowych etykiet podzielono na cztery etapy:

  • od 1 września 2020 roku do końca lutego 2021r. producenci mają obowiązek załączania obu typów etykiet do sprzętu ( nowe etykiety nie mogą być jednak eksponowane),
  • 1-18 marca 2021 to czas na wymianę etykiet na nowe,
  • od 19 marca 2021 eksponowane mogą być wyłączenie nowe etykiety,
  • do 30 listopada 2021 może być prowadzona warunkowa sprzedaż urządzeń dostarczonych przed 1 listopada 2020 bez nowej etykiety.

Unijna etykieta energetyczna a ekologia

Etykiety energetyczne wprowadzone zostały przez UE w 1994 roku i przez cały ten czas mają za zadanie ułatwiać konsumentom wybór energooszczędnych urządzeń. Jednocześnie skutecznie motywują producentów do wprowadzania innowacji służących obniżaniu zużycia energii elektrycznej przez poszczególne sprzęty. Zgodnie z badaniami Eurobarometr 492 przeprowadzonymi w 2019 roku aż 93% konsumentów rozpoznaje charakterystyczną, kolorową etykietę, a 79% uwzględnia ją podczas zakupu sprzętu AGD i RTV. Nowe etykiety nadal mają mobilizować producentów do wprowadzania kolejnych rozwiązań prowadzących do obniżenia zużycia energii w poszczególnych urządzeniach elektrycznych.