Nowoczesne modele zmywarek wyposażane są w różnego rodzaju technologie, które usprawniają zmywanie naczyń i zapewniają jeszcze lepsze efekty, a do tego zużywają mniej wody i energii elektrycznej. Mogą mieć różne wyposażenie i zróżnicowaną pojemność. Jak wybrać odpowiedni model, czy lepsze będzie urządzenie do zabudowy, czy wolnostojące i na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu zmywarki? Przeczytaj nasz poradnik, poznaj kryteria wyboru zmywarki i dowiedz się, jak kupić najlepszą zmywarkę.
Z tego poradnika dowiesz się:
- • czy i dlaczego warto kupić zmywarkę,
- • jaką zmywarkę wybrać: wolnostojącą czy do zabudowy,
- • jak dużą zmywarkę kupić i o jakiej pojemności,
- • który panel sterowania w zmywarce do zabudowy będzie wygodniejszy,
- • ile wody i energii powinna zużywać zmywarka,
- • jakie programy zmywania oferuje nowoczesna zmywarka,
- • jakie wyposażenie i jaką konstrukcję ma funkcjonalna zmywarka,
- • jakie cechy powinna mieć najlepsza zmywarka.
Dlaczego warto kupić zmywarkę?
Obecnie, kiedy nie chcemy marnować czasu na zbędne czynności, które mogą wykonać za nas urządzenia, zmywarka nie jest już uważana za luksus, a raczej podstawowe wyposażenie kuchni.
Jedną z największych korzyści płynących z posiadania zmywarki jest oszczędność czasu. Ręczne zmywanie, zwłaszcza przy kilkuosobowym gospodarstwie domowym, zabiera go naprawdę sporo. Mycie naczyń w zmywarce jest szybkie i praktycznie bezwysiłkowe. Wystarczy, że ułożymy je w koszach, dorzucimy tabletkę lub inny środek myjący i uruchomimy cykl zmywania, by po jakimś czasie z urządzenia wyciągnąć czyste i suche naczynia. Pamiętajmy też o tym, że automatyczne zmywanie może przebiegać w wyższych temperaturach, a to oznacza, że w połączeniu z odpowiednimi środkami myjącymi jest w stanie skutecznie pozbyć się z naczyń bakterii i innych drobnoustrojów.
Kolejna kwestia to oszczędzanie wody. Zmywarki zużywają jej kilkakrotnie razy mniej niż zmywanie ręczne. Szacuje się na przykład, że na 25 litrów pobieranej przez zmywarkę przypada 80 litrów wody, które zużyjemy do ręcznego zmycia tej samej liczby naczyń. Zmywarki od najlepszych producentów projektowane są tak, aby mogły działać w jak najbardziej optymalny sposób, a więc przy jak najniższym zużyciu wody i energii móc efektywnie pozbywać się zabrudzeń z naczyń. Co ważne, za sprawą nowoczesnych systemów zmywarki są w stanie usuwać nawet zaschnięte i uporczywe zanieczyszczenia, które trudno byłoby zmyć manualnie. Jeżeli do tej pory często zmywaliśmy naczynia ręcznie, z pewnością mamy świadomość tego, jak długotrwały kontakt z wodą i detergentami niekorzystnie wpływa na kondycję naszych dłoni. Po każdej dłuższej pracy przy zlewozmywaku, skóra na dłoniach staje się wysuszona i szorstka, a my odczuwamy dyskomfort jeszcze na długo po zakończeniu zmywania. Korzystanie ze zmywarki eliminuje ten kłopot.
Nie da się zatem ukryć, że zmywarka znacząco podnosi komfort życia. Zmywanie odbywa się bez wysiłku, a w zlewie nie piętrzą się stosy brudnych naczyń. Łatwiej więc o utrzymanie porządku.
Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?
Zmywarki, tak jak inne kuchenne sprzęty AGD, dzielimy na dwa rodzaje: wolnostojące i do zabudowy. Zmywarki wolnostojące Kernau posiadają zdejmowane blaty, dzięki czemu można zainstalować je pod płytą roboczą w kuchni. Zmywarki do zabudowy mogą być w pełni ukryte za frontem meblowym albo mieć widoczny panel sterowania. Decyzja odnośnie do wyboru rodzaju urządzenia do zabudowy vs. wolnostojącego w znacznej mierze zależeć będzie od planowanego wystroju wnętrza. Zabudowana zmywarka nie będzie wpływać na aranżację kuchni – dobrze więc sprawdzi się w nowoczesnych pomieszczeniach i wszędzie tam, gdzie zależy nam na zachowaniu minimalizmu. Zmywarka wolnostojąca natomiast świetnie prezentować będzie się w kuchniach urządzonych w stylu retro, klasycznym, loftowym, vintage czy rustykalnym. Jak wybrać zmywarkę do zabudowy i wolnostojącą?
Rozmiary zmywarek – 45 czy 60 cm?
Wśród standardowych zmywarek do zabudowy i wolnostojących do wyboru mamy dwie opcje: urządzenia o szerokości 45 cm i 60 cm. Nie różnią się one pod względem wysokości czy głębokości. Zróżnicowana szerokość wpływa natomiast na pojemność komory zmywania. Zmywarki 60 cm pomieszczą większą liczbę naczyń. To popularniejsze modele częściej wybierane przez konsumentów. Mniejsze zmywarki chętnie natomiast kupowane są do małych kuchni, w których na niewielkiej powierzchni musimy zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty, meble i akcesoria.
Zmywarki – jaką wybrać pojemność?
W zależności od tego, czy wybierzemy zmywarkę 60 cm czy 45 cm, do dyspozycji będziemy mieć różną pojemność komory zmywania. Pojemność zmywarki wyrażana jest w kompletach naczyń. Za jeden komplet naczyń uznaje się zastawę dla jednej osoby składającą się z dużego talerza, talerza głębokiego, talerzyka deserowego, szklanki, filiżanki, kieliszka na wino i zestawu sztućców. Jest to zatem zestaw, który jedna osoba wykorzysta podczas dwudaniowego obiadu z deserem. Zmywarki 60 cm są w stanie pomieścić kilkanaście kompletów naczyń. W zależności od ich konstrukcji może to być od 12 do 15 kompletów. Z tego względu zmywarki 60 cm wybierane są do 3-osobowych i większych gospodarstw domowych. W kompaktowych zmywarkach 45 cm jednorazowo zmyjemy od 8 do 10 kompletów. To opcja odpowiednia dla singli i par.
Panel sterowania w zmywarce do zabudowy
Tak, jak wspomnieliśmy, w przypadku zmywarek do zabudowy, występują dwa rodzaje paneli sterowania. Panel może być w pełni lub częściowo zintegrowany. Co to oznacza? W pierwszym przypadku jest on widoczny dopiero po otwarciu drzwiczek zmywarki, w drugim jest widoczny przez cały czas i znajduje się na froncie urządzenia. Tym samym zmywarkę można łatwo rozpoznać w ciągu zabudowy meblowej. Wybór pomiędzy jednym a drugim wariantem to także kwestia estetyki, ale i wygody. Jaką zmywarkę wybrać?
Zmywarka z widocznym panelem sterowania – plusy i minusy
Zmywarki z odkrytym panelem sterowania kupowane są najczęściej z uwagi na komfort użytkowania. By wybrać odpowiedni program czy włączyć dodatkowe funkcje, nie musimy otwierać drzwiczek urządzenia. Znacznie łatwiejsze jest także monitorowanie przebiegu zmywania. Znajdujący się na zewnątrz wyświetlacz pokazuje nam, jak długo będziemy musieli poczekać do zakończenia cyklu. Taka zmywarka może też korespondować z innymi sprzętami, jeżeli wybierzemy AGD o podobnej kolorystyce.
Tego rodzaju zmywarka będzie natomiast bardziej wymagająca w utrzymaniu w czystości. Z całą pewnością łatwiej bowiem o zabrudzenie odkrytego panelu, który narażony jest na zachlapania, kurz, tłuste plamy czy odciski palców. Taki panel może być także bardziej kłopotliwy przy montażu. Czasami bowiem niezbędne jest wycięcie fragmentu frontu szafki. Trzeba mieć na względzie również to, że mimo iż taka zmywarka w większości ukryta jest w zabudowie, zewnętrzny panel sterowania zdradzi, co kryje się w szafce.
Zmywarki w pełni zintegrowane – za i przeciw
Drugi typ zmywarek do zabudowy to zmywarki z niewidocznym panelem sterowania. Ukryty panel sprawia, że zmywarka z zewnątrz niczym nie różni się od pozostałych szafek w kuchni. Dlatego też najchętniej wybierane są one do aranżacji kuchennych, w których rządzić ma minimalizm i harmonia – zakryty panel sterowania pozwala cieszyć się spójnym wystrojem wnętrza. Schowany panel to również opcja bezpieczniejsza w przypadku gospodarstw domowych, w których mieszkają dzieci. Odkryte przyciski i świecące lampki przyciągają uwagę, budzą ciekawość maluchów i zachęcają do ich testowania. Zmywarki do zabudowy w pełni zintegrowane są uniwersalne i pasują do każdej kuchni. Ponieważ są nie widoczne, nie wpływają na wygląd pomieszczenia.
Niektórzy uważają jednak, że takie modele nie są tak komfortowe, jak zmywarki z odkrytym panelem. Sterowanie ich pracą wymaga bowiem każdorazowego otwarcia drzwiczek. W trakcie cyklu nie mamy też możliwości kontrolowania jego przebiegu. Z tym problemem rozprawili się jednak producenci AGD, którzy w swoich zmywarkach stosują efekty dźwiękowe i świetlne. W urządzeniach Kernau znajdziemy wskaźnik Floor Light, który informuje użytkowników o pracy zmywarki. W ten sposób możemy łatwo ocenić, czy cykl zmywania nadal trwa, bez konieczności otwierania drzwiczek. Po jego zakończeniu usłyszymy sygnał dźwiękowy.
Poziom zużycia wody zmywarki – jak wybrać?
Niezależnie od tego, ile wody zużywać będzie nasza zmywarka i tak pozwoli nam zaoszczędzić jej nawet kilkadziesiąt litrów każdego dnia. Ile zmywarka zużywa wody? Zużycie wody zmywarek jest zróżnicowane. Standardowy model o szerokości 60 cm może pobierać od kilku do kilkunastu litrów wody na cykl. Jeżeli więc zależy nam na tym, by nasza zmywarka zużywała jej jak najmniej, wybierzmy urządzenie, które cechuje się dużą pojemnością i oszczędnością wody. Przykładowo zmywarka do zabudowy Kernau KDI 6955 SD jest w stanie zmyć 15 kompletów naczyń w zaledwie 9 litrach wody.
Klasa energetyczna
W marcu 2021 roku, zmywarki otrzymały nowe etykiety energetyczne, w których poziom zużycia energii określany jest w skali od G do A. Nie ma już zatem zmywarek w klasie A+, A++ czy A+++. Urządzenia w klasie G zużywają najwięcej prądu, podczas gdy te w klasie A są najbardziej energooszczędne. Pamiętajmy jednak, że zmianie uległy także sposoby wyliczania wskaźnika efektywności energetycznej, a klasa A w początkowej fazie pozostała pusta. Wszystko po to, by zachęcić producentów AGD do wprowadzania na rynek jeszcze bardziej energooszczędnych urządzeń. Dlatego też zmywarki w klasie B, C, a nawet D wciąż można uznać za oszczędne. Co ważne, od tej pory na etykiecie energetycznej możemy znaleźć również informację o tym, ile energii zmywarka zużyje na 100 cykli, łatwo więc ocenić, ile jej użytkowanie będzie kosztować nas na przestrzeni miesiąca czy roku.
Wyposażenie wnętrza
Wszystkie zmywarki wyposażone są w co najmniej dwa kosze zmywania: dolny i górny. Na dolnym koszu umieszczamy najbrudniejsze naczynia: garnki i wysokie talerze, z kolei wyżej trafiają kubki, szklanki, filiżanki i miski. W zmywarce wyposażonej w dwa kosze sztućce myjemy w specjalnie przeznaczonym do tego koszyku, który jednak zabiera nieco miejsca na dolnym poziomie. Dlatego obecnie w wielu modelach jego funkcję przejęła dodatkowa szuflada. Trzeci kosz znajduje się na samej górze komory zmywania. Poza sztućcami możemy umieścić na nim kuchenne akcesoria, takie jak chochelki, szpatułki czy łyżki cedzakowe, ale także małe naczynia, np. filiżanki do espresso. Obecność szuflady ułatwia segregowanie wsadu i zwiększa realną pojemność zmywarki.
Konstrukcją zmywarki – jaką wybrać? Dno z plastiku czy ze stali?
Dostępne na rynku zmywarki mogą mieć dno wykonane z plastiku lub ze stali nierdzewnej. Wykorzystywany w zmywarkach plastik to polinox (polipropylen), który odporny jest na korozję i uszkodzenia, ale i na wybrane kwasy, oleje, tłuszcze oraz mleko. Jego właściwości sprawiają, że łatwo się zgrzewa, ale nie przewodzi ciepła. Jest w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia, stąd też znajduje zastosowanie również m.in. w produkcji sprzętu medycznego i laboratoryjnego, opakowań leków oraz żywności. Poza dnem, w zmywarce z polinoxu wykonywane są także koszyki na sztućce, rozkładane półki czy ramiona zraszające. Polinox to trwały materiał, wymaga jednak regularnej pielęgnacji. Pozostawione na nim na dłużej resztki jedzenia mogą go trwale zabrudzić.
Drugi z materiałów, a więc stal nierdzewną, cechuje wysoka wytrzymałość. Wykonuje się z niej zarówno sprzęty AGD, jak i kuchenne akcesoria, a także sztućce oraz garnki. Zmywarka z dnem stalowym będzie więc odporna na uszkodzenia, zarysowania, korozję i przebarwienia. Nie zaszkodzi jej też bardzo wysoka temperatura. Dlatego też takie urządzenie może być wyposażane w programy zmywania, w których woda podgrzewana jest do ponad 70°C. Co więcej, stalowe dno jest gładkie, dlatego nie przywierają do niego resztki żywności i inne zabrudzenia, a do tego jest niezwykle łatwe w czyszczeniu. Zmywarki o stalowym dnie to bezsprzecznie urządzenia z górnej półki.
Regulowana wysokość kosza
W nowoczesnych zmywarkach mamy możliwość regulacji położenia górnego kosza. W niektórych modelach wysokość można zmieniać tylko wtedy, kiedy kosz jest pusty, w bardziej zaawansowanych – możemy regulować ją również z załadunkiem. W ten sposób jesteśmy w stanie dostosować przestrzeń komory zmywania do wielkości talerzy i garnków umieszczanych na poszczególnych koszach. Oznacza to, że bez problemu będziemy mogli umyć nawet bardzo duże garnki tak, by wyeliminować konieczność mycia ich ręcznie.
Ruchome elementy
Składane i rozkładane uchwyty zapewniają dodatkową elastyczność i pozwalają łatwo dopasować funkcjonalność koszy do rodzaju załadunku. Wśród rozkładanych elementów znajdziemy grzebyki na talerze czy półeczki, które wykorzystać można do stabilnego ustawienia kieliszków albo jako dodatkową półkę na filiżanki lub kuchenne akcesoria. Po złożeniu grzebyków i półek zaś zyskujemy płaską przestrzeń, na której swobodnie umieścimy niestandardowe naczynia. W ruchome elementy może być wyposażony górny lub dolny kosz albo obydwa.
Dostępne programy zmywania
Zmywarki mogą oferować różne rodzaje i różną liczbę programów zmywania, których parametry dopasowywane są do różnego typu załadunku. Im więcej programów będziemy mieć do wyboru, tym lepiej będziemy mogli dopasować cykl zmywania do stopnia zabrudzenia i rodzaju naczyń. Najpopularniejsze programy dostępne w zmywarkach to:
Program Auto/Inteligentny
Inteligentne zmywarki, za sprawą specjalnych czujników mogą wykrywać stopień zabrudzenia naczyń i dobierać do niego parametry zmywania: ilość wody, jej temperaturę oraz długość cyklu. W ten właśnie sposób działa program Automatyczny, inaczej nazywany Inteligentnym, którego uruchomienie pozwala na oszczędne zmywanie również w przypadku mniejszego lub mniej zabrudzonego załadunku.
Program Intensywny
Przy mocno zbrudzonych garnkach z zaschniętymi plamami z sosów, resztek jedzenia i tłuszczu, standardowy cykl zmywania może nie być wystarczający. W programie Intensywnym zmywarka korzysta z wysokiego ciśnienia wody, która podgrzewana jest do wysokiej temperatury – sięgającej 80-90°C. Zmywanie trwa także odpowiednio dłużej.
Program Higieniczny
To kolejny z programów, w którym wykorzystywana jest wysoka temperatura. Jest niezastąpiony dla rodziców niemowlaków. Idealnie nadaje się do wyparzania dziecięcych akcesoriów: butelek, smoczków czy gryzaków, a także zabawek.
Program Ekologiczny
Jeżeli zależy nam na oszczędnym zmywaniu, postawmy na zmywarkę wyposażoną w program ekologiczny. Cykl ten zaprojektowane jest tak, by zmywać w dłuższym czasie, przy kilkukrotnym wykorzystaniu wody podgrzewanej do niższych temperatur. Tym samym urządzenie oszczędza energię elektryczną, która standardowo wykorzystywana jest do podgrzewania wody, ale też jest w stanie dokładnie umyć cały wsad w niewielkiej jej ilości.
Program Delikatny
Przeznaczony jest do mycia szklanych naczyń. Zmywarka dobiera bezpieczne dla nich ciśnienie wody, dbając o to, by naczynia nie potłukły lub nie porysowały się podczas zmywania, a jednocześnie po zakończonym procesie szkło pięknie lśniło.
Szybkie programy
Do mycia lekko zabrudzonych naczyń, takich jak szklanki i kieliszki czy delikatnie zanieczyszczone talerze, przydatne będą szybkie programy trwające kilkadziesiąt lub nawet kilkanaście minut. W zmywarkach Kernau oferowane szybkie cykle mają 30 minut, a program Mini, dający możliwość oszczędnego umycia 4 kompletów naczyń, trwa zaledwie 14 minut.
Zmywanie parowe
To nowoczesny sposób zmywania, który za pomocą pary pozwala pozbyć się nawet największych zabrudzeń.
Program cichy
To program, który warto mieć w zmywarce, jeżeli nasza kuchnia jest otwarta, znajduje się w niedalekiej odległości od sypialni czy pokoju dziecięcego lub też mieszkamy w niewielkim mieszkaniu, przez co odgłosy z kuchni słyszalne są również w innych pomieszczeniach. W niektórych modelach funkcję programu cichego przejmuje program Eco – ponieważ działająca w tym trybie zmywarka myje naczynia z mniejsza intensywnością (obniżone ciśnienie wody), pracuje ciszej.
Sygnalizacja Floor Light w zmywarkach do zabudowy
Tak, jak pisaliśmy, w przypadku w pełni zintegrowanych zmywarek do zabudowy ich panel sterowania i wyświetlacz – po zamknięciu drzwiczek – są niewidoczne. Dlatego w takim wypadku niezwykle przydatną funkcją jest sygnalizacja Floor Light, dzięki której świecąca się na podłodze lampka informuje nas o trwającym cyklu.
Dodatkowe funkcje zmywarki
Poza podstawowymi programami zmywania, producenci AGD wyposażają swoje urządzenia w dodatkowe funkcje, mające różne zadania. Niektóre mają na celu generowanie dodatkowych oszczędności, inne zapewniają nam elastyczność podczas załadunku albo planowania domowych obowiązków.
Funkcja tabletki
Umożliwia stosowanie tabletek do zmywarki 3 w 1, składających się ze środka myjącego, soli i nabłyszczacza, bez konieczności używania trzech oddzielnych detergentów. Tabletka to niezwykle wygodne rozwiązanie, dzięki któremu oszczędzamy czas.
Połowa Załadunku
Ponieważ nie zawsze udaje nam się zapełnić zmywarkę, kiedy okazuje się, że potrzebne będą nam znajdujące się w niej naczynia, niektóre modele oferują opcję zmywania połowy załadunku. Naczynia – zgodnie z instrukcją – umieszczamy wtedy na dolnym i/lub górnym koszu, uruchamiamy odpowiedni program i funkcję, za sprawą której zmywarka dostosuje parametry cyklu tak, by pobierać odpowiednio mniej wody i zużywać mniej energii elektrycznej.
Opóźnienie startu
Organizacja dnia i planowanie poszczególnych obowiązków domowych staje się łatwiejsze, kiedy do dyspozycji mamy funkcję Opóźnienia startu. Z jej pomocą możemy zaprogramować zmywarkę tak, by samodzielnie uruchomiła się po upływie danego czasu. To funkcja przydatna również dla tych, którzy korzystają z nocnej taryfy opłat za energię elektryczną. W takim wypadku, ustawiając czas zmywania na godziny nocne, oszczędzimy na opłatach za prąd.
Zmywanie wstępne
Zdarza się, że zanim uruchomimy zmywarkę, naczynia czekają w komorze zmywania przez cały dzień lub dłużej. Powoduje to wysychanie resztek jedzenia i ich przywieranie, przez co stają się one trudne do usunięcia. W takim wypadku może przyjść nam z pomocą funkcja zmywania wstępnego, która przygotuje wsad do właściwego cyklu.
Wskaźnik braku nabłyszczacza oraz soli
Warto wiedzieć, kiedy w zmywarce zabraknie soli zmiękczającej lub nabłyszczacza. Zadaniem soli jest zmiękczanie wody, by zadbać zarówno o jakość zmywania oraz jego efekty, jak i żywotność samej zmywarki. Zmywanie w twardej wodzie jest mniej skuteczne, a do tego może powodować powstawanie na naczyniach nieestetycznych zacieków z osadów. Brak nabłyszczacza z kolei natomiast może skutkować zmatowiałymi naczyniami, ale też negatywnie wpływać na efektywność ich suszenia. Właśnie dlatego dbanie o odpowiedni poziom tych środków jest tak ważny, a wskaźnik informujący nas o tym, że któryś z nich się skończył, jest niezwykle przydatny.
Program czyszczący
Każda zmywarka raz na jakiś czas wymaga czyszczenia. Pielęgnacja urządzenia przedłuża jego trwałość i umożliwia mu skuteczną pracę. Jeżeli nasz model będzie wyposażony w program automatycznego czyszczenia, utrzymanie w czystości komory zmywania stanie się niezwykle proste. Komora myta jest w wysokiej temperaturze, przy wykorzystaniu dużego ciśnienia wody. W ten sposób urządzenie pozbywa się ze swojego wnętrza zabrudzeń, drobnoustrojów i nieprzyjemnych zapachów. Z reguły też zmywarki wyposażone w cykle samoczyszczące same dają nam znać o konieczności ich uruchomienia. Kiedy zmywarka domaga się umycia, jest to także dobry moment na wyczyszczenie filtrów, to zaś poniekąd zmusza nas do świadomego dbania o nasz sprzęt.
Zawiasy ślizgowe w zmywarkach do zabudowy
Specjalny rodzaj zawiasów, stosowany w zmywarkach do zabudowy, to tzw. zawiasy ślizgowe. Umożliwiają one instalację zmywarki w zabudowie meblowej, bez konieczności przycinania cokołu i bez ryzyka pojawienia się nieestetycznej szczeliny przy niskim cokole. Również dopasowanie frontu do zmywarki za ich sprawą staje się dużo łatwiejsze. Zmywarka z zawiasami ślizgowymi będzie zatem dobrym rozwiązaniem, gdy:
- • zabudowa meblowa w naszej kuchni ma nietypowe wymiary, np. niski cokół lub blat zamontowany na stosunkowo dużej wysokości,
- • zmywarka zainstalowana ma być nie pod blatem, a w słupku,
- • zamierzamy kupić gotowe meble kuchenne, które przystosowane są do konkretnych typów zmywarek.
Głośność pracy
Nie każdy z nas bierze pod uwagę generowany przez zmywarkę poziom hałasu, a jest to jeden z kluczowym parametrów, który może zapewnić nam komfort lub wręcz przeciwnie – spowodować, że użytkowanie zmywarki stanie się uciążliwe. Cichą zmywarkę cenić sobie będą osoby często przebywające w kuchni, ale i właściciele kuchni otwartych na salon. Dobra zmywarka nie powinna emitować hałasu przekraczającego 50 dB. Im jednak będzie on niższy, tym lepiej dla naszej codziennej wygody.
System filtrów
Zespół filtrów, w który wyposażane są zmywarki Keranu, składa się z trzech elementów:
- • mikrofiltra,
- • filtra zgrubnego,
- • filtra metalowego.
Tak zaprojektowany system filtracji jest w stanie skutecznie zatrzymywać zarówno większe, jak i mniejsze zanieczyszczenia, chroniąc silnik oraz pompę urządzenia przed uszkodzeniem. Wybierając zmywarkę, zwróćmy uwagę na to, jak skonstruowany jest zespół filtrów, oceniając, czy będzie on działać efektywnie, a także czy będzie łatwy do wyjęcia i wyczyszczenia. Czyszczenie filtrów zmywarki należy bowiem wykonywać regularnie.
Zmywarki – jaką wybrać? Bezpieczeństwo
W zmywarkach stosowane są różne rozwiązania, które mają zagwarantować nam poczucie bezpieczeństwa. Poczynając od funkcji AquaStop zabezpieczającej przed wyciekiem wody i zalaniem pomieszczenia, poprzez system przerywający proces zmywania, jeżeli w jego trakcie otworzymy drzwiczki urządzenia, aż po blokadę rodzicielską, która da nam możliwość dezaktywacji panelu sterowania, tak by bawiące się w kuchni dziecko nie mogło uruchomić urządzenia lub zmienić wprowadzonych przez nas ustawień. Przed zakupem zmywarki, koniecznie sprawdźmy, czy posiada ona tego rodzaju zabezpieczenia.
Gwarancja i dostępność serwisu
Długość ochrony producenckiej podpowiada nam, czy urządzenie zostało solidnie wykonane, i świadczy o jego jakości. Na wszystkie zmywarki marki Kernau można otrzymać 5-letnią gwarancję, wystarczy że po zakupie urządzenia dokonamy jego rejestracji. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej marki, warto sprawdzić także dostępność autoryzowanych serwisów i wsparcia technicznego czy możliwość zgłoszenia ewentualnych problemów i usterek przez infolinię serwisową.
Opinie
Stawiając na zmywarki, które cieszą się pozytywnymi opiniami innych użytkowników, minimalizujemy ryzyko zakupu sprzętu, z którego później nie będziemy zadowoleni. Aby więc uniknąć wpadek, sprawdźmy forma internetowe, stronę producenta i strony sklepów online, by zapoznać się z opiniami na temat konkretnych modeli zmywarek, które znalazły się w kręgu naszych zainteresowań.
Najlepsza zmywarka – jakie powinna mieć cechy?
Oferta zmywarek jest niezwykle rozbudowana – na rynku dostępne są modele wolnostojące i do zabudowy, o różnych wielkościach i pojemnościach. Nic więc dziwnego w tym, że wiele osób zastanawia się, jaką zmywarkę wybrać. Najlepsza zmywarka to taka, która będzie dopasowana do naszych potrzeb, a do tego skutecznie będzie spełniać swoje zadanie, bez nadwyrężania domowego budżetu. Jakie zatem cechy powinna mieć najlepsza zmywarka?
- • Pojemność i rozmiar dostosowane do miejsca w kuchni i liczby użytkowników – dobrze dobrane urządzenie stanie się integralną częścią kuchni i pomieści odpowiednią liczbę naczyń.
- • Wysoka klasa energetyczna – energooszczędne zmywanie zapewni zmywarka o klasie energetycznej od D do A. Oczywiście, im będzie ona wyższa, na tym większe oszczędności będziemy mogli liczyć. Pamiętajmy, że przykładowo modele w klasie G mogą zużywać do 70% więcej energii niż urządzenia w klasie A, a niskie zużycie prądu to korzyści zarówno dla nas, jak i dla środowiska naturalnego.
- • Niskie zużycie wody – to drugi parametr, który wpływać będzie na nasz domowy budżet, ale i środowisko. Najoszczędniejsze zmywarki 60 cm pobierają mniej niż 12 litrów wody na cykl. Warto wiedzieć również, że pobór wody uzależniony jest od pojemności komory zmywania. Jednak nawet zmywarki, które pomieszczą 15 kompletów naczyń, mogą umyć pełen wsad w zaledwie 9 litrach wody. Takie urządzenia w swojej ofercie ma marka Kernau.
- • Szuflada na sztućce – zastępuje tradycyjny koszyk na sztućce, zwalniając tym samym miejsce w najniższym koszu, ale pomieści znacznie więcej kuchennych akcesoriów. Odpowiednio posegregowane sztućce z takiej szuflady można szybko i łatwo wyjąć, chwytając je za trzonki, co zapewnia nam dodatkową higienę.
- • Cicha praca – hałasujące sprzęty AGD mogą być naprawdę uciążliwe. Dlatego na etapie zakupu zmywarki zadbajmy o to, by wybrać model, który generuje hałas nieprzekraczający 50 dB.
- • Programy zmywania dostosowane do naszych potrzeb – liczba i rodzaje programów zmywania powinny być dopasowane do naszych codziennych potrzeb – typu naczyń, jakie zmywamy najczęściej, ale też czasu, jaki chcemy poświęcać na zmywanie, czy naszego stylu życia. Im większa różnorodność, tym łatwiej będzie nam wybrać program, który odpowiednio zatroszczy się o nasze naczynia.
- • Elastyczna komora zmywania – to znaczy wyposażona w kosze o regulowanej wysokości oraz składane uchwyty, dające możliwość wygodnego i bezpiecznego umieszczenia różnego rodzaju naczyń na poszczególnych koszach.
- • Nowoczesne funkcje zmywarki – jakie wybrać? Praktyczne funkcje to zmywanie połowy załadunku, system Floor Light, opóźnienie startu czy zmywanie parowe.
- • Systemy zabezpieczeń – wąż AquaStop uchroni nas przed ewentualnym zalaniem kuchni przez wyciekającą ze zmywarki wodą, a blokada rodzicielska będzie stanowić skuteczne zabezpieczenie przed dziećmi.