Zmywarki podblatowe to rozwiązanie dla osób poszukujących wolnostojących sprzętów AGD do domu. Są równie funkcjonalne, co modele do zabudowy, a znacznie łatwiej wkomponować je w już urządzoną kuchnię. Wystarczy umieścić ją pod płytą roboczą, by cieszyć się wszystkimi zaletami automatycznego zmywania naczyń. Jaką zmywarkę pod blat wybrać i jak ją zainstalować?
Z tego poradnika dowiesz się:
-
• czym różni się zmywarka do zabudowy od wolnostojącej,
-
• czy da się zabudować zmywarkę wolnostojącą,
-
• jaką zmywarkę można zainstalować pod blatem,
-
• gdzie się sprawdzi zmywarka pod blat i gdzie można ją zamontować,
-
• jak zainstalować zmywarkę pod blatem,
-
• jak zabezpieczyć blat nad zmywarką,
-
• jak wybrać zmywarkę pod blat.
Zmywarka do zabudowy a zmywarka wolnostojąca?
W sklepach znajdziemy dwa typy kuchennych urządzeń AGD: wolnostojące do zabudowy. Nie inaczej jest ze zmywarkami, chociaż tu do wyboru tak naprawdę mamy trzy opcje. Urządzenia pod zabudowę dzielą się na te w pełni zintegrowane i z odkrytym panelem. Zmywarka wolnostojąca może zostać swobodnie ustawiona w dowolnym miejscu – możemy zainstalować ją pod blatem, ale nie jest to konieczne. Jedyne czego potrzebuje do sprawnego działania, to podłączenie do źródła energii i źródła wody. Zmywarka do zabudowy musi natomiast zostać zamontowana w szafce. Oznacza to, że pierwsze urządzenie jest widoczne i zapewnia nam większą elastyczność podczas ewentualnej zmiany aranżacji kuchni, drugie zaś pozostaje ukryte za kuchennym frontem, dzięki czemu pomieszczenie zyskuje spójny efekt wizualny.
Czy można zabudować zmywarkę wolnostojącą?
Zabudowa zmywarki wolnostojącej nie jest możliwa, a wręcz jest to niedopuszczalne. Instalacja wolnostojącej zmywarki w zabudowie mogłaby doprowadzić do jej uszkodzenia, z kolei próba zamontowania frontu może doprowadzić do utraty gwarancji producenckiej, z uwagi na użytkowanie sprzętu niezgodnie z jego przeznaczeniem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, by zmywarkę wolnostojącą zamontować pod blatem. Warunek jest tylko jeden – odpowiednio dobrane urządzenie.
Jaka zmywarka pod blat?
Pod kuchennym blatem możemy umieścić zmywarkę wolnostojącą, która ma regulowane nóżki. Regulacja wysokości zmywarki pozwala dostosować jej położenie odpowiednio do wysokości płyty roboczej, ale i wyrównać jej poziom. Co więcej, taka zmywarka powinna mieć zdejmowany górny blat. Po demontażu pokrywy możemy zamontować na urządzeniu blat kuchenny. Zdejmując pokrywę, automatycznie zmniejszamy wysokość zmywarki, dzięki czemu powinna ona bez problemu zmieścić się pod blat.
Zmywarka pod blat – gdzie się sprawdzi?
Wolnostojące zmywarki najczęściej instalowane są właśnie pod kuchennym blatem. Tego rodzaju urządzenie chętnie wybierane jest do urządzonych już kuchni, w których nie ma możliwości umieszczenia zmywarki w zabudowie, pomieszczeń, w których nie została zaprojektowana szafka do zmywarki lub, w których sprzęt AGD jest częścią wystroju. Taka sytuacja może mieć miejsce chociażby w kuchniach urządzonych w stylu retro, vintage, rustykalnym, eklektycznym, industrialnym czy klasycznym. Zmywarki wolnostojące chętnie też kupowane są do biur, firm i innych zakładów pracy, ale też do wynajmowanych mieszkań, kiedy chcemy korzystać z ich funkcjonalności, bez zmiany wystroju i ingerowania w układ kuchni zaplanowany przez właściciela, jak również bez konieczności rezygnacji z przestrzeni roboczej.
Zmywarka pod blat – jaka wysokość blatu?
Regulowane nóżki w zmywarkach podblatowych pozwalają dostosować ich wysokość do położenia płyty roboczej. Wysokość blatu co do zasady powinna być dopasowana do wzrostu użytkowników, najczęściej jednak wynosi ona ok. 85-86 cm lub więcej. Pod tak umiejscowioną płytą swobodnie zmieścimy zmywarkę ze zdejmowaną pokrywą. Standardowa wysokość zmywarek wolnostojących to 85 cm, po ściągnięciu blatu, jest to ok. 82 cm. Zmywarki Kernau za pomocą nóżek można wyregulować nawet do 87 cm. Co zrobić, kiedy nasz blat jest niższy i umiejscowiony np. na wysokości 80 cm? Wtedy zmywarkę wolnostojącą możemy ustawić na końcu zabudowy meblowej lub też zdecydować się na kompaktowy model o zmniejszonej wysokości – w takim wypadku jednak musimy liczyć się z ograniczoną pojemnością urządzenia.
Jak zamontować zmywarkę pod zabudowę?
Montaż zmywarki pod blatem należy rozpocząć od demontażu pokrywy. Jak zdjąć blat zmywarki? To nic trudnego. Potrzebny będzie nam jedynie śrubokręt krzyżak. Sposób demontażu może nieznacznie różnić się w zależności od producenta. W niektórych modelach śruby mocujące znajdują się od frontu, w większości jednak są one umiejscowione z tyłu, tuż pod blatem. Dokładnie tak jest w urządzeniach marki Kernau. Prześledźmy więc na ich przykładzie instrukcję krok po kroku, jak zdjąć blat zmywarki i zainstalować urządzenie w szafce:
-
W pierwszej kolejności z pomocą śrubokręta odkręcamy śruby przytrzymujące blat.
-
Przednią część blatu popychamy do tyłu na ok. 1 cm.
-
Podnosimy blat.
-
Regulujemy nóżki, poziomując urządzenie.
-
Wsuwamy zmywarkę pod blat, uważając, aby nie doszło do zgniecenia lub zagięcia węży.
-
Podłączamy urządzenie do instalacji wodno-kanalizacyjnej, a następnie do źródła zasilania. Zarówno zawory, jak i gniazdo elektryczne, do których podłącza się zmywarkę, powinny znajdować się w sąsiedniej szafce.
-
Pamiętajmy, by przed pierwszym uruchomieniem zmywarki ustawić parametry twardości wody oraz napełnić zbiorniki na sól zmiękczającą i nabłyszczacz.
Źrodło: Instrukcja obsługi zmywarki Kernau KFDW 6751.1 X / KFDW 6751.1 W
Zabezpieczenie blatu nad zmywarką
Niezależnie od tego, na jaki rodzaj zmywarki się zdecydujemy, powinniśmy mieć na uwadze fakt, że podczas jej pracy wokół drzwiczek gromadzi się sporo wilgoci, przez co do jej otoczenia może ulatniać się para wodna. Z reguły spodnia część płyt roboczych nie jest aż tak starannie zabezpieczona przed wodą, jak wierzchnia, dlatego nadmiar wilgoci może prowadzić do stopniowego niszczenia blatu. Dlatego warto zapewnić mu odpowiednią ochronę, co nie jest niczym trudnym. Potrzebna będzie nam metalowa taśma samoprzylepna (np. aluminiowa), którą trzeba nakleić pod blatem. Dobrze, by pokrywała ona powierzchnię do kilkunastu centymetrów w głąb. Należy zatem nalepić kilka pasków taśmy. Przydatna będzie również niskoprofilowa metalowa listwa narożna, którą zabezpieczymy znajdującą się nad zmywarką krawędź blatu. Jeżeli właściwie ją zamontujemy, będzie praktycznie niewidoczna.
Zmywarka pod zlewem
Gdzie najlepiej postawić zmywarkę w kuchni? Z reguły umieszcza się ją w okolicy zlewozmywaka. To ergonomiczny układ, który zapewnia nam wygodę, jeżeli przed umieszczeniem naczyń w zmywarce, musimy je opłukać czy pozbyć się z nich resztek jedzenia. Szafka pod zlewozmywakiem to przestrzeń, w której najczęściej znajdują się pojemniki na odpady. Jednak w małych kuchniach niekiedy tradycyjny układ musi ulec zmianie. Zdarza się więc, że pod zlewem instalowana jest zmywarka. Takie urządzenie musi mieć jednak odpowiednie wymiary. Łączy się to z jej stosunkowo niewielką pojemnością.
Więcej o tym, jaka zmywarka sprawdzi się pod zlewozmywak oraz jakie wady i zalety ma to rozwiązanie, przeczytasz tutaj: https://www.kernau.com/artykuly/zmywarka-pod-zlewem-wygodne-rozwiazanie-do-malej-kuchni.html.
Zmywarka pod blat – jak wybrać?
Co wziąć pod uwagę, kupując zmywarkę, którą chcemy zainstalować pod blatem? Oto parametry i funkcje, które dobrze jest sprawdzić.
Wymiary i pojemność
Standardowa szerokość zmywarki to 60 cm. Takie urządzenie jest w stanie pomieścić kilkanaście kompletów naczyń i sprawdzi się w kilkuosobowym gospodarstwie domowym. Urządzenia o bardziej kompaktowych rozmiarach mają 45 cm szerokości i można w nich jednorazowo umyć ok. 10 kompletów naczyń. Te modele polecane są dla singli oraz par, ale i osób, które nie gotują często w domu.
Klasa energetyczna
Jeżeli zależy nam na tym, by zmywarka nie pobierała zbyt dużych ilości prądu, postawmy na urządzenie o wysokiej klasie energetycznej. W 2021 roku zmywarki zyskały nowe etykiety energetyczne, a co za tym idzie, w sklepach nie znajdziemy już zmywarek w klasie A+, A++ czy A+++. Oznacza to, że aktualnie najbardziej przyjazne dla środowiska są zmywarki w klasach od E do A.
Programy zmywania
Zmywarki pod blat wyposażane są w programy, dzięki którym, podobnie jak w pralce, możemy dostosować sposób ich pracy do rodzaju załadunku. Zanim zdecydujemy się na konkretny model zmywarki, warto zatem sprawdzić, jakie możliwości przynosi nam on w tym zakresie i czy odpowiadają one naszym potrzebom. Zaawansowane urządzenia Kernau, poza podstawowymi programami, oferują m.in. takie opcje, jak zmywanie parowe czy program Higieniczny, w którym naczynia zmywane są w wodzie podgrzanej do 70°C. Doskonale zatem nadaje się on na przykład do wyparzania butelek, smoczków czy innych akcesoriów dziecięcych.
Nowoczesne funkcje
W praktycznej zmywarce powinny znaleźć się rozwiązania, za sprawą których zmywanie stanie się wygodniejsze, szybsze i jeszcze bardziej skuteczne. Programy automatyczne to cykle, w których temperatura wody i jej ilość dostosowywane są do stopnia zabrudzenia naczyń. Przydatne są również opcje skracania czasu zmywania i zmywania połowy załadunku. Obie pozwalają oszczędzać wodę, a zarazem zapewniają elastyczność i możliwość oszczędnego użytkowania zmywarki, również wtedy, gdy nie udaje nam się zapełnić komory zmywania. Praktyczną funkcją ponadto jest funkcja Opóźnienia Startu, która daje nam możliwość zaplanowania czasu rozpoczęcia zmywania na dogodną dla nas godzinę.
Elastyczne wnętrze
By w zmywarce móc bezpiecznie ustawić różnego rodzaju naczynia, przydatne będą ruchome elementy, takie jak składane uchwyty na kieliszki czy składane półki na filiżanki. Dodatkową elastyczność zapewni nam regulacja górnego kosza, umożliwiająca dopasowanie układu wnętrza do wielkości naczyń.
Kosz na sztućce vs szuflada
W zmywarkach możemy spotkać się z dwoma rodzajami załadunku sztućców. Urządzenie może być zatem wyposażone w tradycyjny koszyk albo dodatkową szufladę, w której sztućce i inne kuchenna akcesoria układane są na płasko. Korzystając z tej drugiej opcji zyskujemy dodatkową przestrzeń również na ustawienie niewielkich filiżanek do espresso.
Cicha praca
Kuchnia to miejsce, w którym z reguły spędzamy sporo czasu, dlatego dobrze jest zadbać o to, by była ona dla nas komfortowa, szczególnie kiedy jest otwarta na salon. Pracująca zmywarka nie powinna być dla nas uciążliwa i nie powinna przeszkadzać nam w odpoczynku. Przyjmuje się, że cicha zmywarka to taka, która generuje hałas nieprzekraczający 50 dB.
Wskaźniki braku soli i nabłyszczacza
Efektywne zmywanie wymaga korzystania z soli zmiękczającej wodę oraz z nabłyszczacza, który nie tylko odpowiada za blask umytych naczyń, lecz także ma wpływ na proces ich suszenia. Wskaźniki braku soli i nabłyszczacza pomogą zadbać o samą zmywarkę, jak i o wygląd i czystość naczyń.
Zawiasy ślizgowe
Tego rodzaju zawiasy gwarantują większą swobodę w aranżacji zabudowy meblowej. Za ich sprawą możliwa jest instalacja urządzenia, bez widocznej szczeliny pomiędzy zmywarką a cokołem. To świetne rozwiązanie, kiedy nasze meble mają nietypowe wymiary lub też kiedy kupujemy gotowe meble kuchenne.