Okap kuchenny ma usuwać z kuchni nadmiar wilgoci i zapachy jakie powstają podczas gotowania. Okap może działać jako pochłaniacz lub wyciąg. Przy wyborze odpowiedniego okapu trzeba kierować się oferowanymi funkcjami i stylistyką wykonania. Ważna, jest także wielkość kuchni i położenie okapu. Należy też wziąć pod uwagę parametry techniczne danego modelu. Na rynku dostępne są różne rodzaje okapów kuchennych. Który z nich warto wybrać?
Rodzaje okapów
Okapy różnią się między sobą umiejscowieniem oraz sposobem wykonania. Różnią się także sposobem działania. Wyróżniamy takie rodzaje okapów kuchennych jak: wyspowe, okapy teleskopowe, kominowe, podszafkowe, lub okapy do zabudowy.
Okap przyścienny (kominowy), należy do klasycznych konstrukcji wiszących samodzielnie. Składa się z długiego komina, w którym jest rura doprowadzona do szybu wentylacyjnego.
Okap wyspowy jest podobny do okapu kominowego. Różnica polega na sposobie montażu. Urządzenie to jest montowane do sufitu, nad wyspą kuchenną z płytą grzewczą.
Okap teleskopowy przeznaczony jest do zabudowy. Ma specjalną szufladę i powierzchnię pochłaniającą. Okap włącza się poprzez wyciągnięcie szuflady. Zwiększa to też jego powierzchnię. Sprawdza się w kuchniach o niewielkiej powierzchni. Okap teleskopowy jest bardzo wydajny. W porównaniu z modelami podłączonymi do szybu wentylacyjnego, jest jednak mniej skuteczny.
Okapy podszafkowy jest prosty w montażu i nie rzuca się w oczy, tak jak modele wyspowe. Zaleca się go w kuchniach o ograniczonej przestrzeni.
Rodzaje filtrów i funkcje dodatkowe okapów kuchennych
Wyróżniamy filtry węglowe i aluminiowe. Ich zadaniem jest, zatrzymywanie zanieczyszczeń wytwarzanych w kuchni. Przy wyborze okapu, ważny jest także rozmiar pomieszczenia. Parametry wydajności okapu powinny być tym wyższe, im większa jest kuchnia, w której będzie on umieszczony. W przypadku kuchni otwartych, połączonych z salonem, dużą rolę odgrywa też emisja hałasu.
Wyróżniamy dwa główne tryby pracy okapu: pochłaniacz i wyciąg. Pochłaniacz nie wymaga podłączenia do szybu wentylacyjnego. Urządzenie działa w obiegu zamkniętym. Wyciąg wymaga podłączenia do wentylacji. Działa w obiegu otwartym. Wymiar okapu powinien być dostosowany do wielkości płyty grzewczej. Na rynku dostępne są okapy z dwoma rodzajami sterowania. W tańszych okapach jest możliwość sterowania mechanicznego. Drugim rodzajem jest panel dotykowy z wyświetlaczem.
Warto zdecydować się na okap, który może pracować jako pochłaniacz lub wyciąg. Te wyposażone w sterowanie dotykowe, ułatwiają wybór zamierzonego programu. Proponujemy okap przyścienny KCH 1361 B. Jako okap kominowy montowany przy ścianie, daje dowolność w projektowaniu kuchni. Jego zaletą jest modny, designerski wygląd. Gładki front okapu, pozwala na łatwe utrzymanie go w czystości. Podobnie jak wszystkie okapy marki Kernau, może pracować w trybie pochłaniacza lub wyciągu. Posiada sterowanie dotykowe. Dodatkowe funkcje tego okapu to: timer i szczelinowy system zasysania. Jest też bardzo wydajny.