Nowoczesne urządzenia AGD w większości cechuje wysoka klasa oszczędności energii. Dzięki temu pozwalają mimo zastosowania innowacyjnych technologii, zredukować koszty ich użytkowania. Przykładem energooszczędnej płyty grzewczej jest płyta indukcyjna. W jaki sposób oszczędza ona energię elektryczną oraz jak wybrać jej najlepszy model do kuchni?
Jak płyta indukcyjna oszczędza energię?
Prąd jest medium nieco droższym od gazu, jednak nowoczesne technologie płyt grzewczych ograniczają zużycie przez nie dużej ilości energii. Poza tym gotowanie na płycie na prąd jest zdecydowanie wydajniejsze. Zwłaszcza mowa tutaj o płycie indukcyjnej. Przekazuje ona ponad 90% ciepła do potrawy. Zawdzięczamy to zmiennemu polu magnetycznemu. Energia magnetyczna zamienia się w ciepło, które emitowane jest tylko na styku naczynia z polem płyty. Każde pole grzejne płyty indukcyjnej nagrzewa się do określonej temperatury i korzysta z nagromadzonego ciepła podczas pracy. Posiada również czujnik, który uruchamia płytę tylko podczas położenia na niej garnka. Tak samo, kiedy już go ściągniemy z powierzchni płyty, natychmiast odcinany jest dopływ prądu. Co więcej płyta indukcyjna redukuje czas na przygotowanie potrawy do 1/3 w porównaniu z tradycyjną płytą gazową czy elektryczną. Szybkie nagrzewanie się płyty zapewnia także wygodne gotowanie. Można dzięki temu szybko doprowadzić potrawę do stanu wrzenia.
Nowoczesne technologie w płycie indukcyjnej
Nie tylko specyfika działania płyty indukcyjnej wpływa na jej energooszczędność. Nowoczesne rozwiązania zastosowane w urządzeniach także redukują kwoty rachunków za energię. Jedną z energooszczędnych płyt indukcyjnych jest model KIH 64.1 marki Kernau. Posiada ona funkcję Stand-By, która sprawia, że w momencie wyłączenia urządzenie przechodzi w stan uśpienia, więc pobiera tylko 0,5 W. Poza tym zastosowana w sprzęcie funkcja Auto-Power polega na automatycznym dostosowaniu pól grzejnych do wielkości naczynia. Płyta w ten sposób zużywa minimum energii potrzebnej do gotowania. Dodatkowo funkcja Auto-Stop płyty wyłącza ją natychmiast w przypadku zalania. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nie zostanie uszkodzona sama płyta, jak i zabudowa, która się wokół niej znajduje. Warto również wspomnieć o blokadzie rodzicielskiej umieszczonej w płycie KIH 64.1, która zabezpiecza sprzęt przed ingerencją dzieci oraz wskaźnik ciepła resztkowego, który pokazuje kiedy płyta jest jeszcze gorąca i istnieje ryzyko poparzenia. Wówczas na panelu pojawia się litera „H”.