Podczas zakupu płyty grzewczej musimy zdecydować jaki będzie jej rodzaj – czy będzie to płyta gazowa, elektryczna, a może indukcyjna? Wiele osób nadal wybiera pierwszą z opcji, ponieważ wolą sprawdzone gotowanie na gazie od tego na płycie elektrycznej czy indukcyjnej. Co więcej używanie płyty gazowej w żaden sposób nie zagraża już bezpieczeństwu, ponieważ urządzenia posiadają szereg zabezpieczeń. Jakie inne zalety i wady ma płyta gazowa?
Zalety płyty gazowej – ekonomiczność oraz lepszy smak potraw
Gotowanie na gazie rzeczywiście zadaje się być bardziej efektywne. Szybko możemy zmienić temperaturę wytwarzaną na palniku, a nawet zgasić płomień, co momentalnie odetnie źródło ciepła od naczynia. Dla wielu osób gotowanie na płomieniu daje również lepszy smak potraw i chociaż mało kto wierzy w tą regułę, to może w niej być ziarnko prawdy, ponieważ w większości restauracji na świecie używane są właśnie kuchnie gazowe. Płyta gazowa jest idealnym rozwiązaniem także dla osób posiadających starą instalację elektryczną, bez odpowiedniego przydziału mocy. Poza tym sprawdzi się ona także wszędzie tam, gdzie następują częste awarie prądu, ponieważ jej praca nie jest w ogóle zależna od dostępu do energii elektrycznej. Na płomieniu płyty gazowej możliwe jest również podpiekanie produktów czy ich opalanie. I na koniec płyta gazowa jest tania w użytkowaniu. Zużywa stosunkowo niewiele gazu, nawet przy częstym gotowaniu, więc i koszty eksploatacji sprzętu są niskie.
Wady płyty gazowej – mniejsze bezpieczeństwo i trudne czyszczenie
Pora jednak przejść do wad płyt gazowych. Z pewnością są one mniej bezpieczne niż inne rodzaje płyt grzewczych, chociaż wielu producentów sobie z tym świetnie radzi i oferuje różne zabezpieczenia zastosowane w płytach. Na przykład płyta gazowa Kernau KGH 6421 TCI X posiada zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, które chroni domowników przed niebezpieczeństwem ulatniania się gazu. W przypadku zdmuchnięcia płomienia czy też zalania palnika czujnik automatycznie zamyka dopływ medium.
Kolejna wada płyt gazowych to utrzymanie ich w czystości. W przypadku płyty elektrycznej lub indukcyjnej wystarczy przetrzeć taflę szkła. Płyta gazowa posiada zaś ruszty i palniki, które mogą sprawiać trudności w czyszczeniu. Obecnie jednak Kernau produkuje również płyty gazowe na szkle. Osobne, emaliowane ruszty ułatwiają jej pielęgnację, a powierzchnia ze szkła może zostać szybko pozbawiona wszelkich śladów gotowania. Poza tym stalowe ruszty wyglądają subtelnie i elegancko wpływając na design całej płyty. Dodatkowo są one odporne na temperaturę oraz mogą być myte w zmywarce.
Na koniec należy wspomnieć, że wadą płyty gazowej jest konieczność specjalnej wentylacji oraz przyłącza gazu. I na to niestety nic nie poradzimy. Nowoczesne budynki często pozbawione są instalacji gazowych, więc dla tych, którzy chcą zamontować urządzenie w domu konieczny jest zakup butli gazowej. To jednak mało praktyczne i bezpieczne rozwiązanie.