Wiele osób nadal używa płyt grzewczych gazowych, ponieważ mają one niekwestionowane zalety. Jednak na rynku jest wiele dostępnych modeli tego rodzaju urządzeń, które przede wszystkim różni materiał wykonania. W dalszej części artykułu rozważymy więc wybór pomiędzy płytą gazową ze szkła a tą ze stali nierdzewnej.
Płyta gazowa – zalety
Płyta gazowa ma wiele zalet, chociaż mogłoby się wydawać, że jest ona coraz mniej popularna, bo przeważają nad nią płyty elektryczne oraz indukcyjne. Jedni gotują na gazie z przyzwyczajenia, inni uważają, że dzięki niemu potrawy łatwiej przygotować, a także lepiej ona smakują. Obecnie płyty gazowe posiadają także wiele nowoczesnych zastosowań. Ich palniki posiadają większą moc, by gotowanie przebiegać mogło szybciej i przy użyciu naczyń, nawet tych o zaokrąglonym dnie. Niekwestionowaną zaletą płyty gazowej jest również tańsza eksploatacja. Urządzenie nie zużywa dużo gazu, przy czym pozostaje on nadal tańszy niż energia elektryczna. Ponadto płyta tego typu pozwala na gotowanie nawet podczas awarii prądu. Nie jest ona zależna od dostaw energii elektrycznej. Nowoczesne urządzenia na gaz nie stanowią także żadnego zagrożenia, które dotychczas mogłoby przemawiać na ich niekorzyść. Umieszczone w nich liczne zabezpieczenia nie dopuszczają do wypływu gazu ani ingerowanie dzieci w działanie sprzętu.
Szkło ceramiczne czy stal nierdzewna?
Dylemat wyboru płyty gazowej pojawia się często podczas decyzji na temat materiału jej wykonania. Na podstawie dwóch urządzeń Kernau postaramy się go rozstrzygnąć. Pierwszym z nich jest płyta gazowa KGH 6421 TCI X wykonana ze stali nierdzewnej. Posiada ona w wyposażeniu automatyczną zapalarkę, sterowanie z frontu oraz żeliwne ruszty. Poza tym wyróżnia ją Zabezpieczenie Przeciwwypływowe Gazu. Specjalny czujnik zamyka dopływ gazu w przypadku zdmuchnięcia płomienia przez wiatr czy zalania palnika. Płyta posiada również Palnik Turbo, który bardzo szybko osiąga wysoką moc. Powierzchnia płyty została wykonana ze stali inox, która nie dość, że estetycznie się prezentuje, to w dodatku łatwiej utrzymać ją w czystości. Niestety z biegiem czasu taka płyta może się rysować, co zdecydowanie przemawia na jej niekorzyść.
Drugi model płyty gazowej Kernau to KGH 6463 CI B. Została ona wykonana ze szkła ceramicznego w czarnym kolorze. Urządzenie posiada takie same technologie jak opisywana płyta KGH 6421 TCI X, różni je tylko obecność w płycie inox Palnika Turbo. Powierzchnia modelu KGH 6463 CI B została jednak wykonana ze szkła ceramicznego. Z pewnością wygląda ona bardziej elegancko i stylowo, co przemówi do osób, dla których ważny jest również wygląd sprzętu. Płyta ze szkła wymaga jednak specjalnych środków czyszczących i akcesoriów, ponieważ można łatwo ką porysować. Co więcej użytkownicy szklanych płyt często narzekają na pozostające na nich ślady palców.
Porównując obie płyty możemy stwierdzić, że technologicznie są one bardzo do siebie podobne. Płytę inox łatwiej zachować w czystości, a ta ze szkła świetnie się prezentuje. Wybór pomiędzy nimi zależy więc od naszych osobistych preferencji. Z pewnością przy właściwym użytkowaniu i czyszczeniu, oba modele płyt będą długo służyć w naszej kuchni.