Wyjmujesz świeżo upraną odzież z pralki i okazuje się, że ma nieprzyjemny zapach? Przykry zapach dochodzący z bębna pralki automatycznej to problem, który pojawia się dosyć często – nie znaczy to jednak, że pralka jest zepsuta. Jak sobie z tym skutecznie poradzić?
Wilgoć sprzyja bakteriom
Bęben pralki to miejsce, które po każdym praniu jest wilgotne, a to sprzyja rozwojowi bakterii, drobnoustrojów oraz pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu. Często zapominamy o tym, aby po każdym praniu pozostawić uchylone drzwiczki pralki – dzięki temu bęben wewnątrz osuszy się. Jednak to nie jest gwarancją, że taki nieprzyjemny zapach nigdy nie pojawi się. Na szczęście jest sporo sposobów na to, aby skutecznie pozbyć się niechcianych zapachów wydobywających się z bębna pralki.
Jak zlikwidować przykry zapach z pralki?
Każda gospodyni może mieć swój sposób – jest ich naprawdę sporo. Możesz więc spróbować kilku, a potem wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada.
Pierwszym sposobem jest po prostu puste pranie. Pralkę należy ustawić na bardzo wysoką temperaturę – najlepiej jeżeli będzie to 90 do 95 stopni Celsjusza. Do prania dodajemy mocny środek antybakteryjny, sprawdzi się tutaj na przykład Domestos. Połączenie wysokiej temperatury i detergentu pomoże skutecznie zwalczyć wszelkie bakterie, które to są w głównej mierze odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnego zapachu w urządzeniu.
Drugim dobrym sposobem jest też wykorzystanie roztworu octu. 2 lub 3 litry octu mieszamy z 3/4 szklanki sody oczyszczonej. Następnie ustawiamy odpowiedni program – najlepiej pranie krótkie, na minimum 60 stopni Celsjusza. Soda to świetny środek, który sprawdzi się również jako dodatek do prania. Usuwa bowiem kamień, skutecznie zmiękcza wodę oraz wzmacnia działanie proszku do prania.
Kiedy z pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach warto również wyczyścić szufladkę przeznaczoną na detergenty. Aby wyczyścić ją dokładnie, warto to zrobić niewielką szczoteczką – na przykład do zębów, a do tego użyć jeszcze mocnego detergentu typu Domestos lub Ace. Należy również sprawdzić w jakim stanie jest filtr pralki. Znajduje się on w dolnej części urządzenia. Mogą się w nim bowiem znajdować na przykład resztki jedzenia i różne inne zanieczyszczenia, które mogą mieć wpływ na powstawanie nieprzyjemnych zapachów, i które należy niezwłocznie usunąć. Jeśli powyższe metody zupełnie nie poskutkują, dobrze jest sprawdzić wąż spustowy. Jego zły stan może mieć wpływ na powstające zapachy. Może okazać się, że wąż wymaga wymiany.
Co robić aby nie dopuścić do powstawania niechcianych zapachów?
Jeżeli nie chcesz mieć problemów z przykrymi zapachami wydostającymi się z pralki. Albo jeśli już się ich pozbyłeś i nigdy więcej nie chcesz z tym walczyć – zapobiegaj. Wystarczy wcielić w życie kilka ważnych zasad, dzięki którym w Twojej pralce już nigdy nie pojawią się przykre zapachy.
Zawsze przed praniem dokładnie sprawdzaj zawartość kieszeni w odzieży – to ważne aby były opróżnione. Co jakiś czas pierz w wysokiej temperaturze – na przykład w 90 stopniach Celsjusza. Takie pranie świetnie oczyszcza pralkę oraz zwalcza bakterie. Częste pranie w niskich temperaturach nie zlikwiduje bowiem skutecznie namnażających się w prace bakterii. Pamiętaj, aby nigdy nie trzymać w pralce mokrego prania, a po opróżnieniu bębna, osusz go. Zawsze do prania stosuj środki, które usuwają kamień. Co jakiś czas czyść szufladkę na detergenty.
Nowoczesna pralka również ma znaczenie
Zwróćmy uwagę na to, że nowoczesne pralki są zdecydowanie łatwiejsze w czyszczeniu, poza tym posiadają wiele różnorodnych programów, dzięki którym pralka w mniejszym stopniu narażona jest na powstawanie nieprzyjemnych zapachów oraz zanieczyszczeń. Wybierając więc pralkę kup solidny sprzęt z oferty polskiej marki KERNAU. Pralki te posiadają funkcjonalne programy, dzięki którym pranie jest szybkie i wygodne, a odzież nie niszczy się. Te nowoczesne urządzenia wyczyścisz szybko i skutecznie. Nie będziesz borykać się z ciągłym problemem przykrych zapachów wydobywających się z bębna pralki.