Kuchnia połączona z salonem pozwala modnie i wygodnie zaaranżować domowe wnętrza. Wymaga ona jednak rozwiązań, które zapewnią nam komfort podczas użytkowania otwartych przestrzeni. Jednym z nich jest zastosowanie odpowiedniego okapu, który zadba o naszą wygodę podczas przyrządzania posiłków, ale też ułatwi nam zachowanie czystości w kuchni czy też będzie w stanie ochronić meble i pozostałe sprzęty AGD przed niekorzystnymi warunkami. Poznaj rodzaje kuchennych wyciągów i ich właściwości i sprawdź, jaki okap do kuchni z salonem wybrać.
Z tego poradnika dowiesz się:
-
• jaką rolę pełni okap w otwartej kuchni,
-
• na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając okap,
-
• jakie są rodzaje okapów kuchennych,
-
• co wybrać: okap czy pochłaniacz,
-
• czym wyróżniają się okapy kuchenne Kernau z linii Kitchen Connect.
Okap do kuchni – dlaczego jest tak ważny?
Efektywnie pracujący okap skutecznie oczyszcza powietrze w kuchni. Kiedy gotujemy posiłki na kuchence, pomieszczenie wypełnia się parą wodną i różnego rodzaju zapachami. Otwarte kuchnie pozbawione są bariery oddzielającej strefę gotowania od pozostałych domowych wnętrz, dlatego też kuchenne zapachy z łatwością mogą się rozprzestrzeniać i wnikać w tapicerkę, zasłony czy firanki.
Ponadto wysoka wilgotność powietrza może prowadzić do zawilgocenia ścian, a do tego nie jest korzystna dla zabudowy meblowej. Z kolei unoszące się w powietrzu drobinki tłuszczu osiadają na blatach, meblach i sprzętach AGD, a po połączeniu się z kurzem tworzą specyficzny, trudny do usunięcia nalot. Stąd też tak istotna rola okapu, który jest w stanie pochłaniać opary i zapachy, jak i wychwytywać cząsteczki tłuszczu, zapewniając nam świeże powietrze i sprzyjając utrzymaniu kuchni w porządku.
Jaki okap do kuchni z salonem, czyli na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając okap do otwartej kuchni
Jeżeli zastanawiamy się nad tym, jaki okap do kuchni z salonem wybrać, warto poznać listę parametrów, które dobrze jest mieć na względzie, dokonując wyboru konkretnego modelu. Czym wyróżnia się praktyczny i skutecznie działający okap? Najważniejsza jest wydajność okapu, która powinna być dopasowana do kubatury pomieszczenia. W przypadku otwartych kuchni mówimy tu o wymiarach całego wnętrza, wliczając w nie, poza strefą kuchenną, również jadalnię oraz pokój dzienny. Kluczowa jest także liczba poziomów pracy urządzenia. Sprawdźmy, czy intersujący nas model wyposażony jest chociażby w bieg turbo, który pozwoli mu pracować z maksymalną wydajnością dla efektywnego wychwytywania oparów i zapachów np. podczas smażenia. Jeżeli nie mamy możliwości podłączenia okapu do kratki wentylacyjnej, upewnijmy się, że może on działać w trybie pochłaniacza. Koniecznie też dowiedzmy się, jakie funkcje dodatkowe oferuje urządzenie i jaki jest poziom generowanego przez nie hałasu. Wybierając okap do kuchni z salonem, powinniśmy również zwrócić uwagę na jego design, ponieważ urządzenie to będzie widoczne również ze strefy dziennej.
Okap czy pochłaniacz?
Większość okapów oferowanych przez producentów urządzeń AGD, w tym również modeli marki Kernau, może działać w dwóch trybach: jako wyciąg (układ otwarty) i jako pochłaniacz (układ zamknięty). Wyciąg musi zostać podłączony do przewodu kominowego, aby wszelkie zanieczyszczenia móc odprowadzać bezpośrednio do systemu wentylacyjnego. Jeżeli nie jest to możliwe, możemy skorzystać z funkcji pochłaniacza. W takim wypadku za pochłanianie zanieczyszczeń odpowiedzialne będą specjalne filtry, których zadaniem będzie zatrzymywanie oparów, zapachów, tłuszczu i innych obecnych w powietrzu nieczystości. Działający w trybie zamkniętym okap zasysa powietrze, pozbywa się z niego zanieczyszczeń, by finalnie w czystej postaci powietrze powróciło do pomieszczenia. Jaki okap do kuchni z salonem będzie stanowić lepszy wybór? Jak się okazuje, wyciągi cechują się wyższą wydajnością, dlatego to właśnie one polecane są do otwartych kuchni. Niemniej jednak, jeżeli nie mamy innej możliwości, pochłaniacz z pewnością będzie lepszym wyjściem, niż całkowity brak okapu.
Okap kuchenny do otwartej kuchni – jaki wybrać? Rodzaje okapów
Okap wyspowy
Na styku otwartej kuchni z salonem nierzadko projektowana jest kuchenna wyspa. Na niej zaś może znaleźć się płyta grzewcza. Przy takim układzie nad wyspą konieczne staje się zainstalowanie okapu. Najlepiej, by był to okap wyspowy. Takie urządzenie montuje się na suficie, bezpośrednio nad wyspą, a właściwie nad kuchenką. Okapy wyspowe cechuje wysoka moc. Z tego powodu świetnie sprawdzają się właśnie w dużych, otwartych przestrzeniach. Mogą mieć różne kształty, np. tuby czy prostopadłościanu, i spotkamy je w różnych rodzajach kolorów i wykończeń.
Okap teleskopowy
Inną nazwą stosowaną dla okapów teleskopowych, są okapy szufladkowe, które określane są tak z uwagi na ich charakterystyczną konstrukcję. Wizualnie przypominają okapy podszafkowe, o których więcej za chwilę, jednak wyposażone są dodatkowo w wysuwany element, za sprawą którego można regulować wielkość powierzchni pochłaniającej. Wysunięcie tzw. szuflady to także sposób na uruchomienie urządzenia, a jej wsunięcie – na zakończenie jego pracy. Okapy teleskopowe wyróżniają się prostym designem i kompaktową budową. Najczęściej stosuje się je jednak w niewielkich kuchniach, dlatego w tych przestronnych, otwartych na salon mogą nie zdać egzaminu. Możemy natomiast rozważyć ich zakup, kiedy aranżujemy niewielki aneks kuchenny w bloku.
Okap kominowy
Okapy kominowe to modele, które znajdziemy również pod nazwą okap ścienny lub przyścienny. To najbardziej znane i wciąż najpopularniejsze rodzaje wyciągów. Ich charakterystycznym elementem jest komin skrywający rurę wentylacyjną. Okapy te montuje się przy ścianie. Występują w różnych wielkościach i kształtach. Do najczęściej wykorzystywanych należą: skośny okap, trójkątny, w formie tuby, prostopadłościanu oraz odwróconej litery T.
Okap podszafkowy do pełnej zabudowy
Tego typu okapy dobrze sprawdzają się w mniejszych kuchniach, nie są natomiast powszechnie stosowane w kuchniach otwartych, z uwagi na ich ograniczoną wydajność. Ich zaletą jest dyskretna forma. Ich konstrukcja całkowicie ukryta jest w szafce nad kuchenką. Widoczną częścią jest wyłącznie panel sterowania z filtrem. Jednak, by go zobaczyć, należy spojrzeć na spód szafki, nie jest on bowiem widoczny od frontu ze względu na płaską budowę.
Moc okapu i jego wydajność
Jaki okap do kuchni z salonem wybrać, uwzględniając jego moc? Wydajność okapu musi być dobrana do kubatury pomieszczenia. Znajdziemy ją w specyfikacji każdego z urządzeń. Podawana jest w metrach sześciennych na godzinę. Aby zapewnić sobie skuteczne działanie okapu, w przeciągu jednej godziny powinien on wymienić całe powietrze w kuchni sześciokrotnie. By zatem dowiedzieć się, jaka moc okapu będzie dla nas odpowiednia, wystarczy pomnożyć długość przez szerokość i wysokość całej otwartej przestrzeni (kuchni, salonu oraz innych stref, które należą do części wspólnej), a następnie wynik pomnożyć przez sześć. To kluczowy parametr, dlatego w jego przypadku nie warto iść na kompromis. Okap do otwartej kuchni musi wyróżniać się wysoką wydajnością. Tylko takie urządzenie będzie w stanie efektywnie zatrzymywać intensywne zapachy i wychwytywać opary.
Szerokość okapu – od czego zależy?
To także jeden z najważniejszych parametrów wyciągu. Szerokość okapu musi być bowiem dobrana do wymiarów płyty grzewczej. Standardowa szerokość wyciągów to ok. 60 cm – współgra ona z typową szerokością kuchenki o 4 polach grzewczych. Szerokość w większych modelach może sięgać nawet 90 cm. Są one dostosowane do płyt pięcio- i sześciopalnikowych.
Rodzaje filtrów do okapów
W okapach kuchennych stosuje się dwa rodzaje filtrów:
-
• filtry metalowe – nazywane także przeciwtłuszczowymi. Mają one za zadanie pochłaniać krążące w powietrzu cząsteczki tłuszczu, aby chronić wewnętrzne elementy urządzenia (takie jak silnik, wentylator czy turbina) przed uszkodzeniem i ograniczać osadzanie się tłuszczu na zabudowie kuchennej. Materiałem, z którego wykonuje się je najczęściej, jest aluminium. Tego typu filtry są zmywalne. Co jakiś czas dobrze jest zatem sprawdzić ich stan, a w razie potrzeby, zdjąć je i umyć przy pomocy płynu do naczyń i ciepłej wody albo – jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań od producenta – po prostu umieścić w zmywarce.
-
• filtry węglowe – stanowią dodatkowe wyposażenie okapów i są niezbędne, jeżeli zamierzamy korzystać z nich w trybie pochłaniacza. Aby mogły skutecznie pełnić swoją funkcję, należy co ok. 3-6 miesięcy (zależnie od częstotliwości i intensywności użytkowania urządzenia), wymieniać je na nowe.
Poziom głośności
Jaki okap do kuchni z salonem? Koniecznie cichy! Poziom wytwarzanego przez okap hałasu ma niebywały wpływ na nasz komfort, a nawet nasze samopoczucie, w trakcie przyrządzania posiłków, a w przypadku otwartej kuchni oddziałuje również na komfort pozostałych domowników przebywających w jadalni czy pokoju dziennym. Pracujące zbyt głośno urządzenie będziemy włączać niechętnie, a co za tym idzie, rzadziej. W takiej sytuacji okap nie będzie mógł wypełniać swojego zadania. Cichy okap to taki, w którym poziom głośności podczas pracy na najniższym biegu nie przekracza 50 dB.
Liczba poziomów i zakres regulacji mocy
Odpowiedni wybór prędkości pracy wentylatora, dostosowany do warunków panujących w kuchni, pozwala na szybkie pozbycie się nieczystości z powietrza przy jak najbardziej oszczędnym użytkowaniu okapu. Dostosowanie mocy pracy urządzenia do sytuacji w pomieszczeniu i intensywności, z jaką korzystamy z płyty grzewczej, nie będzie problemem, jeżeli do dyspozycji będziemy mieć odpowiednią liczbę biegów. Co do zasady, okapy kuchenne oferują regulację w zakresie trzech poziomów. Bardziej zaawansowane modele mogą natomiast być wyposażone także w tzw. bieg turbo. Jego uruchomienie powoduje podniesienie mocy działania wentylatora do maksymalnego poziomu na kilka minut. Po upływie wyznaczonego czasu urządzenie automatycznie powraca do wcześniejszych ustawień. Tryb ten wydaje się być wręcz stworzony do otwartych kuchni i niezastąpiony w trakcie smażenia dla hamowania rozprzestrzeniania się specyficznego zapachu podgrzewanego tłuszczu. Jeszcze więcej możliwości w tym zakresie i łatwiejszą obsługę gwarantują natomiast nowoczesne okapy Kernau z serii Kitchen Connect.
Okapy Kernau z technologią Kitchen Connect
Czym wyróżnia się linia okapów i płyt grzewczych Kernau Kitchen Connect? Te zaawansowane technologicznie urządzenia można ze sobą sparować tak, by zsynchronizować ich pracę. Po takim zabiegu okap może automatycznie dostosowywać sposób działania do tego, jak korzystamy z płyty grzewczej, zmieniając swoje ustawienia na niższe bądź wyższe. Oznacza to, że my w ogóle nie musimy zaprzątać sobie głowy regulacją prędkości wentylatora.
Więcej na temat technologii Kitchen Connect i jej zalet przeczytasz tutaj: https://www.kernau.com/linia-kitchen-connect.html.
Okap z funkcją oczyszczania powietrza
Świetnym wyborem do kuchni z salonem są okapy wyposażone w specjalne czujniki i filtry HEPA, dzięki którym mogą one pełnić zarówno funkcję wyciągu, jak i oczyszczacza powietrza. Takie urządzenie usuwa zarówno zanieczyszczenia powstające podczas gotowania, jak i wyłapuje cząsteczki smogu, alergeny, roztocza, bakterie czy pleśń. Co najlepsze, jest ono również odpowiedzialne za monitorowanie powietrza w pomieszczeniu. Jeżeli jego jakość spada, okap automatycznie uruchamia funkcję oczyszczania.
Materiał wykonania, konstrukcja i design
Okap dopasowany do kuchni powinien być również pod względem estetyki. Obudowy okapów najczęściej wykonywane są ze szkła lub ze stali nierdzewnej. Wybrane modele mieć także elementy zrobione z tworzywa sztucznego. Do najpopularniejszych wybarwień można zaliczyć czerń, srebro (stalowy) oraz biel. W ofercie marki Kernau ponadto znajdziemy stylowe modele w kolorze złota czy miedzi czy też eleganckie zestawienia czerni ze złotem. Design okapu powinien wpisywać się w wystrój kuchni, ale i salonu. Okapy tuby i przyścienne dobrze prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, a sporych rozmiarów wyciągi trójkątne pasują do tradycyjnych pomieszczeń i tych urządzonych w stylu retro czy rustykalnym. Tam, gdzie zależy nam na zachowaniu minimalistycznego charakteru aranżacji, możemy zdecydować się na okap do pełnej zabudowy.
Wygodne sterowanie
Zastanawiając się, jaki okap do kuchni z salonem będzie najlepszy, nie pomijajmy kwestii sterowania. Pracą okapów możemy zarządzać na różne sposoby: tradycyjnymi przyciskami, przy pomocy paneli dotykowych uzupełnionych o cyfrowe wyświetlacze, a także zdalnie. Wygodne w użytkowaniu będą chociażby przyciski Push-Push, a ciekawym rozwiązaniem jest sterowanie gestami – zależnie od wykonanego ruchu ręką urządzenie włącza się, wyłącza lub też zwiększa bądź zmniejsza prędkość. Zaawansowane okapy mogą też być sterowane zdalnie, na przykład za pośrednictwem pilota. Bardzo często znajduje się on na wyposażeniu okapów sufitowych, ale nie tylko.
Dodatkowe, praktyczne funkcje w okapach kuchennych
- • timer – daje możliwość zaprogramowania czasu, po upływie którego urządzenie automatycznie się wyłączy,
- • tryb oczyszczania powietrza – specjalnie skonstruowane i wyposażone w odpowiednie systemy i filtry okapy mogą dodatkowo oczyszczać powietrze ze szkodliwych dla nas substancji, alergenów i bakterii,
- • moduł Bluetooth – funkcje typu smart umożliwiają zintegrowanie działania okapu ze współpracującą z nim płytą grzewczą,
- • czujniki temperatury, zapachu i wilgotności – automatycznie uruchomią okap, jeżeli w powietrzu pojawią się zanieczyszczenia, i dostosują sposób działania urządzenia do ich poziomu,
- • oświetlenie – praca przy płycie grzewczej wymaga odpowiedniego oświetlenia, które m.in. może zapewnić nam właśnie okap. Najnowsze modele oferują oświetlenie ledowe – wydajne, energooszczędne i przyjazne dla naszych oczu.
Jaki okap do kuchni z salonem? Podsumowanie
Okap kuchenny, choć zdarza się, że niedoceniany, ma do spełnienia niezwykle ważne zadania, dlatego jego wybór powinien być starannie przemyślany, a jego instalacja dobrze zaplanowana. Od wydajności okapu i efektywności jego pracy zależeć będzie nasza wygoda. By mieć pewność, że dany model będzie odpowiadać naszym potrzebom, warto zwrócić uwagę na jego parametry, jak i oferowane przez urządzenie funkcje dodatkowe. Nie można również pomijać kwestii związanych z designem.