Marzy Ci się pojemna lodówka z dwoma lub czterema drzwiami? W takiej chłodziarce zmieścisz wiele produktów. Jeśli planujesz wkomponować ją w zabudowę kuchenną, pojawia się pewien problem. Bo większość tzw. lodówek SBS jest wolnostojących. Wskazuje na to ich design oraz fronty wyposażone w dystrybutor wody lub wyświetlacz LCD/LED. Jak wygląda lodówka side by side do zabudowy? Odpowiadamy!
Czy każda lodówka wielodrzwiowa to side by side?
Potocznie przyjęło się określanie jako side by side wszystkich lodówek, które mają więcej niż jedne drzwi. Tymczasem profesjonalna klasyfikacja wygląda nieco inaczej.
- Lodówka dwudrzwiowa (side by side), zwana też amerykańską – ten model ma rzeczywiście dwoje drzwi. Po jej prawej stronie znajduje się część chłodząca, a po lewej mrożąca. Zdarza się, że zamrażarka jest węższa. Obie komory mają półki i szuflady dla wygodniejszej organizacji wnętrza, a oddzielone są słupkiem.
- Lodówka frenchdoor – można powiedzieć, że to ten najdziwniej wyglądający model. Lodówka z drzwiami francuskimi dzieli się na część chłodzącą u góry, a mrożącą u dołu. Przy czym dół jest tu nietypowy. Zamrażalnik zamiast uchylnych drzwiczek ma szerokie szuflady – najczęściej dwie lub trzy. Czy warto wybrać lodówkę frenchdoor? Zależy, jakie produkty zamrażasz. Jeśli duże, taka szuflada sprawdzi się lepiej. Małe pojemniki się w niej zagubią.
- Lodówka czterodrzwiowa (multidoor) – ten model również ma zamrażalnik na dole. Różnicą jest sposób jego otwierania. Zamrażalnik, podobnie jak komora chłodząca, ma dwoje drzwi. Za nimi są zwykłe szuflady w dwóch kolumnach. Dzięki temu łatwiej poukładać w nich mniejsze produkty.
Jak wygląda lodówka side by side do zabudowy?
Właściwie nie ma dokładnie czegoś takiego, jak lodówka side by side do zabudowy. Przeważnie modele wielodrzwiowe zabudowuje się w szafce skonstruowanej specjalnie pod nie. Ich front wystaje wtedy przed linię mebli. Jest to niezbędne, żeby chłodziarko-zamrażarka się otwierała.
Nie można całkiem obudować frontu lodówki side by side również dlatego, że często są na nim konkretne urządzenia: dozowniki wody i lodu oraz wyświetlacz.
Tak samo, jeśli chodzi o wygląd, nie zawsze jest zasadne wstawiać lodówkę side by side do zabudowy. Z założenia te urządzenia są bardzo ładne. Ich fronty mają eleganckie wykończenie. Może to być modna stal nierdzewna albo szczotkowana, lecz także jej wersje w różnych kolorach. Popularne jest grafitowe albo czarne szkło. Taka lodówka ma nie tylko chłodzić – ma również wyglądać!
Można za to złożyć zestaw side by side do zabudowy z dwóch urządzeń: chłodziarki i zamrażarki. Często to już dopasowane do siebie modele. Ich drzwi mają tak zamocowane zawiasy jak w chłodziarko-zamrażarkach SBS. Gdy ustawisz w zabudowie oba urządzenia obok siebie, zyskujesz prawie taką samą funkcjonalność jak w gotowych lodówkach dwudrzwiowych.
Lodówka side by side do zabudowy - wymiary i pojemność
Standardowe modele mają ok. 180 cm wysokości, 90 cm szerokości i 70 cm głębokości. Szerokość lodówek SBS dochodzi nawet do 120 cm. Są to naprawdę pojemne urządzenia. Dlatego będą odpowiednie dla osób, które potrzebują wiele miejsca na przechowywanie żywności. Jednak wymagają przestronnej kuchni. Pamiętaj, że wstawiając lodówkę side by side do zabudowy, potrzebujesz jeszcze dodatkowo więcej miejsca na ścianki kryjące urządzenie. Między jej bokami a płytą meblową należy zostawić parę centymetrów przestrzeni, żeby lodówka miała możliwość oddawania ciepła. To wszystko sprawia, że zabudowa kuchenna poszerza się o paręnaście centymetrów.
Jak lodówka do zabudowy 70 cm szerokości?
Choć nie jest to popularne, ale znajdziemy również lodówki side by side do zabudowy w tej szerokości. Najczęściej to modele frenchdoor. Jednak jeśli Twoja zabudowa zmieści urządzenie jedynie do tej szerokości, warto rozważyć zakup lodówki do zabudowy na 70 cm bez podziału na dwoje drzwi. Co wybrać? Opinie na ten temat są różne. M.in. kieruj się względami estetycznymi: czy chcesz ukryć urządzenie za frontem szafki, czy zależy ci na wyeksponowaniu jego drzwi? Zwróć także uwagę na funkcje chłodziarko-zamrażarki. Pamiętaj też, że zabudowa lodówki side by side zabierze więcej przestrzeni niż przy urządzeniu dostosowanym do ukrycia w szafce.
Jakie dodatkowe funkcje na drzwiach ma lodówka side by side?
Często w drzwi lodówki jest wbudowany dozownik wody i kostkarka. Ten moduł jest zamontowany najczęściej na lewym skrzydle drzwi, bo tam właśnie jest zamrażalnik.
Dystrybutor wody działa na dwa sposoby – pobierając ciecz z sieci wodociągowej albo z pojemnika, który należy uzupełniać. Częściej występują lodówki z tą pierwszą opcją, dlatego wybierając chłodziarkę side by side do zabudowy, zadbaj o dostępne podpięcie do wody. Pamiętaj też, że po pewnym czasie w takich dystrybutorach trzeba wymieniać filtry.
Kostkarka automatyczna w drzwiach lodówki samoczynnie tworzy kostki lodu (czasem nawet w różnych wielkościach). Sama pobiera wodę z sieci lub pojemnika. Gdy podstawisz naczynie pod dozownik na froncie lodówki, kostki wpadną do niego. Niektóre modele dodatkowo mają funkcję kruszenia lodu przed jego wyrzuceniem.
Czasem urządzenie do robienia lodu znajduje się poza frontem lodówki. To kostkarka twistowa (ręczna). Jest wbudowana w zamrażalnik. Składa się z pojemnika, do którego wlewasz wodę, i szufladki. Aby uzyskać kostki, musisz użyć pokrętła, a gotowy lód wpadnie do szufladki poniżej.
Kolejnym elementem na froncie lodówki jest wyświetlacz. Pełni funkcje praktyczne i rozrywkowe. Najprostszy model umożliwia sterowanie elektroniczne urządzeniem. Natomiast rozbudowany ekran potrafi nawet zastąpić telewizor. Sporządzisz na nim listę zakupów, przepisy, a także obejrzysz zdjęcia lub filmy, jeśli lodówka ma połączenie z Internetem. Co więcej – nie musisz nawet otwierać drzwi lodówki, żeby zobaczyć, co w niej jest. Zamontowany aparat zrobi zdjęcie wnętrza i pokaże na wyświetlaczu albo… na Twoim telefonie, gdy jesteś poza domem.
Czy side by side do zabudowy to odpowiednia lodówka dla mnie?
Zanim zdecydujesz się na zakup, odpowiedz sobie na parę pytań:
-
- Czy masz dużą rodzinę i przechowujesz oraz mrozisz sporo produktów?
-
- Czy zależy Ci na wielu nowoczesnych funkcjach?
-
- Jakiego wyglądu kuchni oczekujesz?
-
- Ile miejsca masz w kuchni?
Głównym motywem zakupu takich lodówek na pewno jest duża pojemność oraz wygoda korzystania z nich. W przypadku urządzeń SBS trudno narzekać na brak miejsca albo nieustawne półki i mało miejsca w szufladach. Przy wielu domownikach lodówka side by side jest dobrym wyborem.
Lodówki dwudrzwiowe lub wielodrzwiowe są urządzeniami z wyższej półki. Dlatego mają więcej nowoczesnych technologii, m.in. NoFrost, chłodzenie MultiCooling, Super Cool, Super Freeze, funkcja Eco, funkcja Wakacje. Kupując taki produkt, możesz oczekiwać wielu technologicznych udogodnień. Z wyżej wymienionych szczególnie warto zadbać o NoFrost Multi Cooling. Ten typ chłodzenia ma dwa osobne obiegi powietrza – w komorach chłodzącej i mrożącej. Dzięki temu zapachy nie mieszają się, a urządzenie dostosowuje natężenie temperatury odrębnie dla komór.
Poza tym nie ma co ukrywać, że lodówki side by side do zabudowy albo wolnostojące po prostu ładnie wyglądają. Front ze skrzydłowymi drzwiami od razu przykuwa wzrok. Ich wykonanie jest bardzo estetyczne. Niektóre modele są nowoczesne, w minimalistycznym designie, inne podążają w kierunku stylu nowojorskiego, z ozdobnymi uchwytami. Jest to jeden z elementów AGD, który mocno wyróżnia się w kuchni. Dlatego możesz mieć pewność, że na każdym zrobi wrażenie.
Lodówki side by side marki Kernau
W ofercie marki Kernau również znajdziesz lodówki z podwójnymi drzwiami. To cztery modele, z których każdy oferuje dużą funkcjonalność. Trzy mają jako wykończenie frontu czarne szkło, jeden stal szlachetną.
Stalowe wykończenie ma chłodziarko-zamrażarka KFSB 17191.1 NF X. Jej funkcjonalność jest bardzo bogata: chłodzenie NoFrost Multi Cooling, funkcja Holiday, Super Freeze i Super Cool. W urządzeniu znajduje się kostkarka twistowa. Lodówka ma szerokość niecałych 90 cm.
Z modeli w czarnym szkle warto wymienić KFSB 17192 NF DH BG. To najbardziej rozbudowany i najciekawszy produkt z lodówek dwudrzwiowych Kernau. Na lewym skrzydle ma dozownik do wody i lodu, natomiast na prawym barek. Jest to mała komora w drzwiach, zamknięta drzwiczkami, oddzielona od lodówki przezroczystą ścianką. To idealne miejsce na schłodzenie napojów. Nie musisz otwierać całego skrzydła, żeby wyjąć jedną butelkę. Dzięki temu zmniejszasz rachunki za energię elektryczną. Urządzenie ma także filtr do wody pobieranej z sieci. Całości dopełniają NoFrost Multi Cooling, funkcja Eco, superchłodzenie i supermrożenie.
Modele Kernau mogą być wykorzystane jako side by side do zabudowy, oczywiście z zachowaniem koniecznych odstępów od szafki.
Gdzie kupić chłodziarko-zamrażarki Kernau side by side? Sprawdź nasz sklep internetowy!