Od okapu kuchennego wymagamy, by skutecznie pracował i należycie wypełniał swoje zadania. Jednak, jak każde urządzenie, aby spełniać powierzoną mu rolę, okap musi być regularnie czyszczony. Podczas dziennej pracy jest on nastawiony na działanie pary wodnej i tłuszczu, więc należy systematycznie oczyszczać go z gromadzących się na zewnątrz i wewnątrz zabrudzeń i osadów.
Najprostszy sposób na wyczyszczenie okapu
Najprostsza metoda czyszczenia okapu to jego regularne mycie za pomocą gąbki namoczonej w ciepłej wodzie oraz wybranym detergencie, który skutecznie usuwa tłuszcz. Najbardziej zabrudzoną częścią urządzenia jest jego zewnętrzna kratka. Jeśli ostatnio nieco zaniedbaliśmy jej mycie, najlepiej na godzinę namoczyć ją w misce z ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń. W ten sposób większość tłuszczu ulegnie rozpuszczeniu i czyszczenie zabierze mniej czasu. Zewnętrzna część okapu bardzo prosto się zdejmuje, zazwyczaj wystarczy odsunąć przytrzymujące ją klipsy.
Istotne części okapu, które ulegają zabrudzeniom utrudniającym pracę całego urządzenia są filtry. Co ważne, coraz więcej z nich można myć w zmywarce. Wówczas omija nas konieczność czyszczenia zatłuszczonych elementów, wystarczy włożyć je do zmywarki wraz z naczyniami, a wykona ona cała pracę za nas.
Regularne czyszczenie okapu sprawi, że czynność zabierze nam mniej czasu i będzie po prostu łatwiejsza. Lepiej poświęcić na nią 5 minut co tydzień niż raz na miesiąc musieć namaczać elementy urządzenia i potem marnować czas na ich szorowanie. Systematycznie czyszcząc okap, wystarczy natrzeć jego powierzchnię olejem lub oliwą, w myśl zasady, że olej rozpuszcza olej. Na kratkę wysmarowaną olejem nakładamy szmatkę zamoczoną w ciepłej wodzie. Po chwili można przetrzeć jej powierzchnię ręcznikiem papierowym i gotowe, jest ona czysta i błyszcząca.
Metoda na duże zabrudzenia
W przypadku sporych zabrudzeń skutecznym środkiem do czyszczenia okapu jest woda z octem. Należy sporządzić mieszankę z tych dwóch składników i spryskać nią zatłuszczoną powierzchnię. Po około 10 minutach ścieramy zabrudzenia gąbką do mycia naczyń. Jeśli tłuszcz nadal nie chce zejść, spryskujemy go dodatkową ilością mieszanki i szorujemy ostrą częścią gąbki. Po usunięciu wszystkich zabrudzeń, wystarczy tylko przetrzeć do sucha powierzchnię okapu za pomocą papierowego ręcznika.
Należy pamiętać, że samo czyszczenie okapu nie wystarczy, by urządzenie pracowało wydajnie i skutecznie. Co jakiś czas należy również wymieniać w nim filtry, na których osadzają się drobinki tłuszczu i osady. W naszym asortymencie znajduje się wiele modeli filtrów węglowych stosowanych w okapach Kernau. To między innymi Filtr Węglowy Typ1 albo Filtr Węglowy Typ 2, które oczyszczają powietrze w kuchni, jak i zapewniają prawidłową i długotrwałą pracę okapów kuchennych.