Najważniejszym elementem każdej kuchni jest lodówka. Powinna byś funkcjonalna, ale też odpowiednio dobrana do stylu wnętrza. Na rynku możemy znaleźć bardzo dużo rodzajów tych urządzeń. Czym się różnią? Zarówno wymiarami, jak i konkretnymi parametrami technicznymi. Różne są także, wykorzystywane w nich technologie, systemy i funkcje dodatkowe. Czym się kierować przy zakupie chłodziarki?
Rodzaje chłodziarek
Wśród chłodziarek wyróżniamy: lodówki jedno i dwudrzwiowe, lodówki side by side, a także lodówki french door. Dostępne są także chłodziarki do zabudowy i wolnostojące. Lodówki jednodrzwiowe, są zazwyczaj niewielkich rozmiarów. Sprawdzają się w małych kuchniach lub domkach letniskowych. Wyposażone są w wewnętrzną zamrażalkę. Mogą też składać się jedynie z samej chłodziarki. Maja niewielką pojemność, ale za to zajmują mało miejsca w kuchni.
Lodówki dwudrzwiowe, mają oddzielną chłodziarkę i zamrażalnik. Strefa zamrażania może być umieszczone na dole lub na górze. Dwudrzwiowe lodówki, są przeważnie wysokie. Charakteryzują się, dzięki temu dużą pojemnością. Przeznaczone są dla rodzin i do dużych mieszkań. Można w nich przechowywać spore ilości jedzenia.
Lodówki Side by side maja największą pojemność. Wyposażone są w dwoje drzwi położonych obok siebie i otwieranych na zewnątrz. Urządzenia te są sporych rozmiarów. Pasują do przestrzennych, większych kuchni. Po jednej stronie jest chłodziarka, po drugiej zamrażarka.
Lodówka wyposażona jest w dwoje drzwi. Na dole wydzielona jest komora, która pełni funkcję zamrażalnika. Takie urządzenie ma bardzo dużą pojemność. Daje to możliwość swobodnego rozmieszczania produktów.
Wybór pomiędzy lodówką wolnostojącą, a lodówką do zabudowy, zależy od indywidualnych preferencji i stylu zaaranżowanego wnętrza. Lodówki wolnostojące, gwarantują większą mobilność i swobodę montażu. Chłodziarki do zabudowy, łatwiej dopasować do estetyki kuchni.
Technologie chłodziarek
Lodówka to urządzenie, które prawie nigdy nie jest odłączane od prądu. Działa praktycznie bez przerwy. Dlatego tak ważna przy jej wyborze jest klasa energetyczna. Najmniej energii pobierają lodówki o klasie energetycznej A. Pobór prądu zależy też od pojemności lodówki. Najczęściej spotykane są lodówki z jednym termostatem i z jednym agregatem. Wtedy chłodziarka i zamrażalnik jednocześnie pracują. Termostat natomiast chłodzi temperaturę w całej lodówce. Warto zwrócić też uwagę na poziom hałasu jaki generuje chłodziarka. Im niższa wartość decybeli, tym lodówka ciszej pracuje. Pojemność lodówki powinna być dobierana indywidualnie. Zależy ona od liczby osób żyjących w domu i rodzaju produktów, które będą stanowiły jej zawartość.
Funkcje dodatkowe chłodziarek
Funkcje dodatkowe lodówki, mają nam pomóc w jej codziennym użytkowaniu. Samorozmrażanie pozwala rozmrozić lodówkę raz na rok. Unikamy wtedy zbierania się lodu na ściankach lodówki. Woda zaś ścieka do specjalnego pojemnika. Wyposażenie chłodziarki w powłokę antybakteryjną, chroni przed namnażaniem się drobnoustrojów. System no frost, zapobiega osadzaniu się szronu. Funkcja super cool, w krótkim czasie pozwala schłodzić wnętrze lodówki. Wyposażenie lodówki w ekran, umożliwia sterowanie jej poszczególnymi parametrami.
Najbardziej praktyczne są wolnostojące chłodziarko- zamrażarki. Są pojemne, elegancko wyglądają i są funkcjonalne. Sprawdzą się w większości domów. Jeśli zdecydujemy się na lodówkę wolnostojącą proponujemy chłodziarko-zamrażarkę KFRC 18262 NF EIX marki Kenau. Wykonana ze stali nierdzewnej inox look, o pojemności 341l. Wyposażona w wyświetlacz LED. Dzięki możliwości sterowania elektronicznego, pozwala kontrolować poziom chłodzenia produktów spożywczych. Klasa energetyczna A++ pozwala zaoszczędzić pieniądze i dbać o środowisko. Dodatkowe funkcje tej chłodziarki to: funkcja XL ZONE, ECO, czy SUPER COOL.