Twarda woda w domu powoduje szybkie osadzanie się kamienia. Można go zauważyć zarówno w umywalce czy wannie, jak i w sprzętach AGD. Niestety osad często jest przyczyną niewłaściwej pracy urządzeń lub nawet ich awarii. Gołym okiem jest widoczny najbardziej w czajniku elektrycznym, który wymaga systematycznego odkamieniania. Jak można je wykonać?
Filtrowanie wody
Jeśli rzeczywiście woda w naszym domu jest twarda i szybko zauważamy osadzanie się kamienia w różnych miejscach, najlepiej zainwestować z filtr wody. Istnieją specjalne urządzenia, które filtrują wodę od razu dla całego domu. Można je jednak zainstalować tylko w domach, w mieszkaniach sprawa jest utrudniona. Zostaje nam więc zapobieganie osadzaniu kamienia na inne sposoby. Przede wszystkim warto pomyśleć o wodzie pitnej. Dzbanki filtrujące wodę są powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że trzeba w nich systematycznie wymieniać filtr, by woda była cały czas czysta. Wlewanie do czajnika przefiltrowanej wody sprawi, że kamień nie będzie się już w nim tak szybko osadzał. A co zrobić w przypadku pralki czy zmywarki, które pobierają wodę bezpośrednio z rur? Najlepiej stosować w nich specjalne preparaty, które będą zapobiegać osadzaniu się kamienia. Są one łatwo dostępne, w różnych formach.
Jak kamień wpływa na urządzenia?
Kamień nie tylko może być przyczyną chwilowej usterki w urządzeniach AGD, ale też ich poważnej awarii, która nie pozwala już na naprawę. Nagromadzony w dużych ilościach jest trudny do usunięcia oraz powoduje uszkodzenia poszczególnych części. Poza tym z powodu kamienia urządzenia nie działają prawidłowo np.: grzałka zdecydowanie słabiej podgrzewa wodę. W efekcie możemy się spodziewać niedopranych ubrań czy niedomytych naczyń. Kamień wpływa również na większe zużycie prądu. Wspomniany czajnik elektryczny będzie musiał grzać wodę znacznie dłużej, jeśli w jego wnętrzu znajduje się osad z kamienia, co spowoduje wyższe rachunki za prąd.
Usuwanie kamienia z czajnika
Jak więc szybko odkamienić czajnik, by cieszyć się czystą wodą i energooszczędnym działaniem urządzenia? W sklepach znajdują się dedykowane do tego preparaty. Wystarczy wsypać je do czajnika z wodą i zostawić na kilka godzin. Tak samo działa soda oczyszczona, która jest skutecznym pogromcą kamienia. Należy wsypać jej kilka łyżeczek do wody, zagotować ją, zostawić na kilka godzin i potem dokładnie wypłukać. W walce z kamieniem pomoże nam również sok z cytryny. Wlewamy do czajnika szklankę soku i dwie szklanki wody, zagotowujemy, odstawiamy i gotowe. Niezastąpionym środkiem czyszczącym jest też ocet. Wlewamy go razem z wodą w stosunku 1:1, gotujemy, odstawiamy najlepiej na całą noc. Potem płuczemy dokładnie czajnik.
Niektóre modele czajników posiadają również filtry antywapienne, które zapobiegają osadzaniu się kamienia. Takim czajnikiem elektrycznym jest model Kernau KSK 171 WH. Zastosowany w nim filtr antywapienny dba o czystość i jakość spożywanej wody, a także odpowiedni wygląd i działanie czajnika.