Na pralce wyświetla się błąd E03 / symbol trójkąta z wiatraczkiem lub dźwięk buczenia podczas włączenia programu.
Upewnij się, że odpływ jest drożny. W tym celu odłącz wąż odprowadzający wodę od syfonu przy ścianie i włóż go, np. do wanny.
Następnie włącz krótki program (nie wkładaj prania). Najprawdopodobniej coś zablokowało syfon/rurę kanalizacyjną.
Jeśli to okazało się nieskuteczne, odkręć korek – filtr pompy, znajdujący się na dole po prawej stronie i sprawdź, czy nie ma wewnątrz, w śmigle pompy, czegoś,
co blokuje, np. moneta, gumka do włosów, itp.
Pralka zatrzymuje się w czasie trwania programu
Jeśli problem dotyczy programu Codzienny 60 lub Krótki 12/15:
Nowoczesne pralki posiadają szereg systemów zabezpieczających przed wibracjami/podskakiwaniem pralki podczas trybu wirowania (system kontroli wyważenia wsadu).
W programach krótkich pralka od razu po wypuszczeniu wody przechodzi na wysokie obroty wirowania, pomijając wyżymanie i układanie jak np. na programie do bawełny.
W przypadku nierównomiernego/niejednolitego wsadu może wystąpić tzw. bicie w bębnie pralki (można to porównać do bicia w kole samochodowym).
W takich sytuacjach pralka ze względów bezpieczeństwa może w ogóle nie rozpocząć procesu wirowania przy dużym niewyważeniu, lub nie osiągnie pełnych obrotów, co często skutkuje mokrym,
nieodwirowanym praniem. Programy krótkie (m.in. Codzienny 60 minut) służą głównie do odświeżania drobnych rzeczy, takich jak koszulki, bielizna.
Podczas prania na nich wsad nie powinien przekraczając połowy załadunku bębna. Te programy nie nadają się do prania ręczników, pościeli i innych dużych rzeczy.
Ilość detergentu powinna być wtedy odpowiednio mniejsza. Aby to sprawdzić, włącz krótki program bez ubrań i detergentów. Pralka powinna zadziałać prawidłowo.
Upewnij się, czy dobierasz odpowiedni program do ilości prania zgodnie z poradami w instrukcji obsługi. Jeśli podczas krótkiego programu bez ubrań i detergentów pralka wciąż się zatrzymuje,
zgłoś tę usterkę do naszego Serwisu.
Głośna praca podczas wirowania
Zakręć pustym bębnem pralki w prawo i lewo oraz poruszaj do przodu i do tyłu. Jeśli nie słychać nietypowych dźwięków, sprawdź, czy obudowa pralki nie dotyka ściany/szafki oraz, czy nóżki są stabilnie ułożone na podłodze.
Pralka pobiera wodę, nie kręci bębnem lub zakręci kilka razy i wypuszcza wodę. Na wyświetlaczu komunikat END.
Wykonaj test kontrolny (tryb serwisowy). Upewnij się, że w bębnie pralki nie ma wody ani ma załadunku. Podłącz pralkę do prądu i zamknij drzwi.
Pokrętło programów ustaw na pozycję STOP. Wciśnij pierwszy z lewej przycisk funkcyjny (zazwyczaj jest to temperatura ale może być też opóźniony start).
Trzymając przycisk wciśnięty przekręć pokrętło z pozycji STOP na pierwszą pozycję w prawo, policz do 5 i puść przycisk funkcyjny (w wersji z wyświetlaczem powinien pojawić się
komunikat AU, oznaczający wejście w tryb serwisowy pralki. W tym czasie sprzęt sprawdzi wszystkie funkcje i ewentualnie wyświetli kod błędu poprzedzony literką E). W wersji bez
wyświetlacza włączy się kombinacja kontrolek etapu prania (pierwszy słupek po lewej), jeśli tryb serwisowy przejdzie bez błędu, to na panelu pojawi się "END".
- Jeśli wyświetla się komunikat „E01”, oznacza to problem z zamkiem/blokadą drzwi. Upewnij się, że drzwi są szczelnie zamknięte. Po domknięciu drzwi pralka powinna działać poprawnie.
- Jeśli wyświetla się komunikat „E10”, upewnij się, że w pralce nie ma wody. Odkręć filtr i wypuść wodę, a następnie zakręć filtr. Jeśli w pralce jest woda powtórz tryb serwisowy.
- Jeśli wyświetla się komunikat „E09”, należy sprawdzić napięcie sieciowe, ponieważ może być za niskie.
- Jeśli tryb serwisowy przejdzie bez problemów, na wyświetlaczu pojawi się komunikat END. Uruchom program codzienny/szybki 60 bez ubrań i detergentu aby sprawdzić działanie pralki.
Wyciek wody spod drzwi
Sprawdź stan fartucha (kołnierza) pralki. Fartuch pralki to duża gumowa uszczelka, która z jednej strony przylega do bębna, a z drugiej do zamkniętych drzwiczek pralki i nie dopuszcza
do wycieku wody podczas prania. Jeśli fartuch jest wyraźnie zniszczony, poszarpany, należy go wymienić, a w przyszłości zwracać szczególną uwagę, czy drzwiczki nie przytrzaskują elementów
ubrań. Podczas wirowania materiał zostaje wciągnięty przez pozostałe ubrania do środka, powodując uszkodzenie fartucha. Dokładniejsze informacje znajdziesz w instrukcji obsługi dla
Twojego modelu.
Pralka uszkadza ubrania
Sprawdź stan/zamocowanie plastikowych zabieraków znajdujących się w bębnie. Jeśli zabieraki nie są poprawnie zamocowane lub odpadły, odsłaniają się elementy mocujące, które mogą
powodować uszkodzenie ubrań. Upewnij się też, że wewnątrz pralki nie ma żadnych przedmiotów.
Pralka nie działa w ogóle
Sprawdź, czy jest zasilanie w sieci. Sprawdź, czy jest napięcie w gniazdku, do którego pralka jest podłączona. Podłącz do gniazdka inne urządzenie, np. suszarkę do włosów, czy odkurzacz.
Sprawdź, czy wyświetlacz działa. Jeśli wyświetlacz działa, sprawdź drożność odpływu i działanie pompy spustowej wg instrukcji „Na pralce wyświetla się błąd E03 / symbol trójkąta z wiatraczkiem”.
Na ubraniach po zakończonym praniu zostają plamy
Wyczyść pralkę za pomocą specjalnego preparatu do czyszczenia pralek. Postępując zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu preparatu, umieść odpowiednią ilość preparatu w
pralce i przeprowadź w ten sposób kilka cykli prań w temperaturze 90°C.
Wyświetla się błąd „E01”
Upewnij się, że drzwi są szczelnie zamknięte. Sprawdź, czy żadne ubranie nie blokuje zamka. Dociśnij drzwi podczas zamykania. Jeśli problem nie ustąpił, skontaktuj się z Serwisem.
Z okolicy szuflady na detergenty wycieka woda
Stosowanie zbyt dużej ilości środków piorących, szczególnie podczas korzystania z krótkich programów, może skutkować niedrożnością szuflady lub dysz. Przyczyną wycieku wody w tym miejscu może być również nieprawidłowe wypoziomowanie pralki (zwłaszcza opadnięty przód urządzenia) lub też pęknięcie wężyka łączącego szufladę ze zbiornikiem.
W trakcie prania czas programu ulega zmianie
Podany na wyświetlaczu czas prania jest czasem orientacyjnym. Pralka ma prawo przedłużyć lub skrócić cykl, np. z uwagi na problemy z wyważeniem wsadu. Szczegóły dotyczące rodzaju i wielkości wsadu dla konkretnych programów dostępne są w instrukcji obsługi. Zaleca się, aby wsad był możliwie jednolity i równomierny
Pralka za mocno wibruje
Prawdopodobną przyczyną zbyt mocnych wibracji pralki, szczególnie podczas wirowania, jest nieodpowiednie wypoziomowanie urządzenia. Upewnij się, że pralka została właściwie ustawiona.
Zdarza się również, że intensywne wibracje spowodowane są zbyt małym lub nieprzystosowanym do danego programu wsadem. Zaleca się, aby wsad był w miarę możliwości jednolity i równomierny. Szczegółowe informacje odnośnie do rodzaju i wielkości wsadu dla konkretnych programów dostępne są w instrukcji obsługi urządzenia.
Przed pierwszym uruchomieniem pralki należy upewnić się, że plomby oraz śruby transportowe zabezpieczające bęben zostały usunięte, a pralka została ustawiona na równej i twardej powierzchni.